اعلامیه اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان در رابطه به تسهیل تجارت با کشور های همسایه!

تحولات اخیر سیاسی در افغانستان روند تجارت را با تمامی کشورهای جهان بشمول کشورهای همسایۀ که شرکای عمده در عرصه تجارت با افغانستان بوده اند، متاثر و مختل نموده است.
نبود روابط تجارتی با کشور های همسایه، روند عرضه و تقاضا در مارکیت های افغانستان را متاثر ساخته و قیمت های تمامی اجناس به‌خصوص مواد اولیه و مواد نفتی در بازار های افغانستان افزایش یافته است.
از ادامه چنین وضعیت نه تنها تاجران و عرضه کنندگان بلکه مستهلکین و مصرف کنندگان نیز متضرر گردیده اند.
 
ادامه مطلب...

اتاق تجارت و سرمایه گذاری بلخ، اتاق صنعت‌کاران، اتاق اصناف پیرامون (آزاد سازی پول‌های منجمد شده و تسهیل انتقال پول های تجارتی)

به تعقیب تدویر کنفرانس مطبوعاتی اتاق تجارت و سرمایه گذاری در قبال رها سازی پول های افغانستان از سوی جامعه جهانی، اتاق تجارت و سرمایه گذاری بلخ، اتاق صنعت‌کاران و اتاق اصناف طی کنفرانس خبری، بعد از سخنرانی رؤسای اتاق ها، اعلامیه مطبوعاتی خویش را به شرح ذیل صادر نمودند:

 

از آنجایی که میدانید بعد از تحولات اخیر و روی کار آمدن دولت جدید و منجمد شدن سرمایه های افغانستان در خارج از کشور، مشکلات در پرداخت پول یا وجه کافی از طریق بانک ها برای حساب داران و مشتریان خویش که عمدتاً، صرافان، سرمایه گذاران و فعالین عرصه های اقتصادی و تجارتی می باشند، تأثیرات سوء مستقیم بالای فعالیت های اقتصادی گذاشته است.

 

طوری که همه می دانند افغانستان کشور متکی به واردات امتعه های تجاری از خارج کشور می باشد و سالانه میلیاردها دالر جهت تأمین مایحتاج و نیازمندی‌های مردم کالاهای تجاری به کشور وارد می گردد تا ضروریات مردم شریف افغانستان و مستهلکین را مرفوع نماید.

در همچو‌ شرایط، عدم کفایه و توانایی پرداخت وجه/پول کافی از جانب بانک‌ها و صرافان سبب گردیده است، تا از یک ‌طرف سکتور صنعت داخلی و سرمایه گذاری آسیب ببیند و از سوی دیگر، واردکنندگان کالاهای تجارتی نتوانند به گونه‌ی کافی و با سرعت، بازارهای افغانستان را از امتعه و اموال وارداتی به بهای پایین و بموقع تأمین بدارد.

ادامه مطلب...

هشتمین نمایشگاه مشترک افغانستان – ایران، در کابل برگزار شد

شرکت مدیریت پروژه‌های نمایشگاهی ایران با همکاری اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان، هشتمین نمایشگاه مشترک افغانستان – ایران را به مدت چهار روز از تاریخ 29 دلو الی 2 حوت 1398 در هوتل قصر اورانوس کابل برگزار کرد.

دریافت فایل

گفتمان سکتور خصوصی وعامه پیرامون دسترسی به بازار

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان به حمایت اداره همکاری‌های انکشافی آلمان گفتمان سکتور خصوصی وعامه پیرامون دسترسی به بازار را تدویر نمود.

دانلود فایل

کنفرانس مشارکت برای ارتقاء و نمایشگاه ملی (عالیست – افغانیست) در کابل برگزار شد

شرکت خدماتی و تبلیغاتی تلنت با همکاری اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان و تعدادی از نهادهای دولتی و غیر دولتی برای سومین سال کنفرانس و نمایشگاه ملی تحت عنوان (مشارکت برای ارتقاء و نمایشگاه ملی عالیست – افغانیست) را به مدت سه روز از تاریخ 4 الی 6 جدی 1398 با اشتراک مقامات بلند رتبه حکومتی، نمایندگان پارلمان، هیئت رهبری اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان، اتاق صنایع و معادن و نمایندگان ده‌ها شرکت تولیدی و اعضای سکتور خصوصی در هوتل کابل سرینا برگزار گردید.

دریافت فایل

متشبثین خواستار بهبود زیربنا، امنیت، افزایش تقاضا و سیستم مالیاتی می باشند

طبق سروی شرایط عمومی کاروبار که امروز توسط اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان به نشر رسید، سطح اطمینان متشبثین در باره ی وضعیت فعلی در مقایسه با سروی قبلی بهتر شده است اما انتظارات آنها در مورد شش ماه آینده کاهش چشمگیری داشته است.

دریافت فایل

پالیسی ملی تجارت افغانستان توسط کابینه تصویب گردید

(کابل-جینیوا) تصویب پالیسی ملی تجارت در جلسه مورخ 9 اکتبور کابینۀ جمهوری اسلامی افغانستان تحت ریاست محمد اشرف غنی یک دستاورد عمده در راستای تلاش های افغانستان برای تسریح رشد اقصتادی و ایجاد فرصت های شغلی از طریق مستفید شدن از مزایای دسترسی به بازارهای جهانی است.پالیسی ملی تجارت یک برنامه پنج ساله را  جهت زدودن چالش های که سد راه تاجران افغان در عرقصه بهره بردن از زنجیره های ارزشی جهانی موجود است، طرح و تطبیق می نمائید.

دریافت فایل

سومین اجلاس شورای عالی نمایندگان اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان برگزار شد

سومین اجلاس شورای عالی نمایندگان اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان با اشتراک 305 تن عضو امروز دوشنبه مورخ 25 سنبله 1398 در کابل برگزار شد. به اساس قانون و اساسنامه اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان، شورای عالی نمایندگان بالاترین مرجع تصمیم گیری در اتاق می باشد.

ذریافت فایل

مقالات دیگر...