دیدار اعضای رهبری اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان و اتاق هرات با امیرمحمداسماعیل خان از چهره‌های جهادی کشور

محترمان خان جان الکوزی، ضیاالدین اچکزی، جان‌آقا صادقی ‏و عصمت الله وردک اعضای هیات مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، محترم یونس قاضی زاده رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات و تعدادی از اعضای رهبری اتاق این ولایت، رهبری اتاق صنایع و معادن و شماری از تاجران و سرمایه‌گذاران عصر روز پنج‌شنبه ٣٠ دلو در دیدار با محترم امیرمحمداسماعیل خان از چهره‌های جهادی کشور، نگرانی های خویش را نسبت به فاجعه آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه بیان کردند.
 
در این نشست هر کدام از اعضای رهبری اتاق‌ها و تاجران، به تفصیل پیرامون آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه صحبت کرده و عمق فاجعه را بیان کردند.
 
آنان تاکید داشتند که حکومت هیچ توجهی برای بازرگانان ندارد و بازرگانان با وجود تهدیدهای فراوان باز هم میلیون‌ها دالر پول خویش را در کشور سرمایه‌گذاری کرده و برای میلیون‌ها تن کار ایجاد کرده اند اما حکومت هیچ اهمیتی به این از خودگذری بازرگانان نداده است.
 
محترم خانجان الکوزی عضو هیات مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، از مشکلات و فساد موجود در گمرک اسلام قلعه و همچنان عامل این آتش‌سوزی یادآوری کرده و نمونه گیری غیر معیاری شرکت نورم ستندرد را علت اصلی این آتش‌سوزی بیان کرد.
 
آقای الکوزی افزود در زمان وقوع آتش هیاتی هم از جانب دولت در داخل گمرک حضور داشته و دروازه های گمرک را مسدود کرده بودند که باعث وسعت فاجعه آتش‌سوزی گردیده است.
 
با این حال محترم الحاج امیرمحمداسماعیل خان گفت: اکنون زمان آن رسیده است تا نسبت به هر زمان دیگر منسجم‌تر حرکت کنید و افزود که اگر این فاجعه در هر کشور دیگر اتفاق می‌افتاد، رییس جمهور خودش با متضررین از نزدیک همدردی می‌کرد در حالی‌که در این کشور چنین اتفاق نیافتاده است.
 
وی افزود: تمام تجهیزات پیش رفته آتش‌نشانی در گمرکات افغانستان بیشتر از یک‌صدهزار دالر آمریکایی نخواهد شد و این نهایت بی‌توجهی حکومت را نسبت به سرمایه‌های هنگفت بازرگانان نشان می‌دهد.