ملاقات سرپرست ریاست هیات عامل اتاق تجارت و سرمایه گذاری با سفیر غیر مقیم بلاروس در افغانستان

محترم شفیق الله عطایی سرپرست ریاست هیات عامل اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان با آقای اولیگ ایوانف سفیر غیر مقیم کشور بلاروس در افغانستان و مقیم در تاجکستان ملاقات کرده و پیرامون توسعه روابط تجاری با بلاروس و همکاری های مشترک بحث و تبادل نظر نمود.
 
این ملاقات که با حضورداشت مسوول روابط بین الملل اتاق در هوتل کابل سرینا صورت گرفت، در آغاز آقای اولیگ ایوانف در رابطه به نشست کمیسیون مشترک اقتصادی افغانستان و بلاروس و همچنان کنفرانس تواصل تجارتی میان تاجران دو کشور که قرار است در حاشیه این نشست از تاریخ (28 جون الی 2 جولای سال روان میلادی) برگزار شود، به آقای عطایی معلومات همه جانبه ارائه کرد.
 
وی از سرپرست ریاست هیات عامل اتاق خواست تا اتاق جهت اشتراک در این کنفرانس تجارتی 20 تن از تاجران و سرمایه گذاران کشور را معرفی نماید. آقای اولیگ ایوانف افزود که کشور بلاروس به خاطر حل مشکل ویزه تاجران در نظر دارد تا قونسلیت افتخاری و نمایندگی راسمی اتاق تجارت بلاروس را در کابل افتتاح می نماید.
 
سفیر بلاروس میزان تجارت میان دو کشور را که سالانه حدود 200 میلیون دالر می باشد، ناچیز خوانده و بر افزایش مبادلات تجارتی تأکید ورزید. او از آمادگی کشورش به افزایش صادرات به افغانستان به ویژه وسایل تخنیکی و زراعتی یادآور شده و ضمناً به نمایندگی از کشورش وعده سپرد تا افغانستان را در بخش میکانیزه کردن زراعت و صدور تصدیق نامه زراعتی همکاری نماید.
 
آقای عطایی، ضمن ارائه معلومات مفصل در مورد فعالیت های اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان به سفیر بلاروس، از آمادگی و همکاری اتاق در زمینه برگزاری این نشست تجاری و اشتراک تاجران و سرمایه گذاران افغان اطمینان داد. وی از امضای تفاهم نامه همکاری میان دو اتاق که چند سال قبل به امضاء رسیده بود یادآور شده، افزود: با آنکه این تفاهمنامه به امضاء رسیده است اما مواد آن که شامل تدوید نمایشگاه های مشترک و تبادل هیات تجارتی و ارقام تجارتی میان دو کشور می باشند، عملی نگردیده و به خاطر تطبیق مواد تفاهمنامه ایجاب می کند تا یک نماینده تجارتی از سوی اتاق تجارت بلاروس به اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان معرفی گردد تا برنامه های مشترک به پیش برده شود.