دیدار هیات رهبری اتاق تجارت و سرمایه ‌گذاری با سرپرست سفارت افغانستان در ایالات متحده امریکا

محترم توکل احمدیار رئیس عمومی اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان، با حضور داشت محترمان محمد یونس مهمند معاون اول هیات مدیره، خان محمد سرفراز باز رئیس دارالانشای هیات مدیره، انجنیر سید جاوید برهان رئیس روابط بین‌الملل هیات مدیره، شفیق‌الله عطایی سرپرست ریاست هیات عامل اتاق و میروس هوتک معاون مالی و اداری هیات عامل اتاق با محترم عبدالهادی نجرابی سرپرست سفارت افغانستان در ایالات متحده امریکا در دفتر مرکزی اتاق دیدار نموده و پیراموان گسترش روابط تجارتی با ایالات متحده امریکا و همکاری مشترک بحث و تبادل نظر نمودند.
 
محترم توکل احمدیار ضمن اظهار خوش آمدید به سرپرست سفارت افغانستان در امریکا، گفت: هیات رهبری اتاق احساس و علاقمندی آقای نجرابی را که خود یکی از اعضای خانواده سکتور خصوصی می باشد، جهت دیدار با رهبری سکتور خصوصی در اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان قابل قدر می‌داند.
 
آقای احمدیار، اتاق را خانه مشترک سکتورخصوصی کشور دانسته و ابراز امیدواری کرد که پس از این بتوانیم راهکار خوبی را برای تسهیل روند سرمایه گذاری در افغانستان و گسترش روابط تجارتی میان دو کشور فراهم کنیم.
 
محترم محمد یونس مهمند، از چالش های موجود فرا راه صادرات محصولات افغانستان به ویژه در میوه جات خشک از جمله کشمش به امریکا یادآور شده، افزود که ایجاب می کند تا سفارت افغانستان در این باره با اتاق تجارت و سرمایه گذاری همکاری نزدیک نماید.
 
آقای مهمند با توجه به سرمایه گذاری گذشته امریکا در ولایت هلمند به خصوص در تاسیس فابریکه پنبه دانه هلمند خواهان آن گردید تا سفارت افغانستان در مورد احیای دوباره آن با مقامات امریکایی صحبت نماید.
 
محترم خان محمد سرفراز باز، ضمن یادآوری از سردی روابط تجاری امریکا با افغانستان، بر توسعه و بهبود روابط تجارتی میان سکتور خصوصی افغانستان و امریکا تأکید نموده و خواستار همکاری سفارت افغانستان در قسمت تسهیل صدور ویزه برای تاجران افغان، بهبود روابط تجارتی، تدویر مجدد مجالس و نشست های تجارتی به شکل حضوری و آنلاین و همچنان جلب سرمایه گذاران امریکایی جهت سرمایه گذاری در افغانستان گردید.
 
محترم انجنیر سید جاوید برهان، تحکیم روابط تجارتی و اقتصادی میان افغانستان و کشور های پیشرفته جهان منجمله ایالات متحده امریکا را که یک حامی قوی حکومت افغانستان طی بیست سال در عرصه های مختلف بوده مهم خوانده، افزود: از آنجائی که افغانستان نیازمند روابط حسنه و همکاری با امریکا می باشد، بناءً ایجاب می کند تا روی برنامه هایی از جمله سفر های هیات تجارتی و کنفرانس تواصل تجارتی کار صورت گیرد تا شاهد گسترش روابط تجارتی در آینده باشیم. وی تأکید کرد که اتاق در این راستا روی یک میکانیزم مؤثر و طرح خاص کار می کند تا بتواند میزان مبادلات کالاهای تجارتی را افزایش دهد.
 
محترم شفیق الله عطایی، گفت که تحکیم روابط تجارتی میان افغانستان و امریکا نیاز به کارهای بیشتر دارد و ایجاد دهلیز هوایی کابل _ واشنگتن را یکی از گزینه های رشد تجارت میان دو کشور خوانده و از آمادگی اتاق در این زمینه اطمینان داد. او افزود که خوشبختانه طی سالهای اخیر کار های زیادی در زمینه پروسس و بسته بندی محصولات داخلی با توجه به استندرد های جهانی صورت گرفته است.
 
آقای عطایی روی کنفرانس های تواصل تجارتی و نمایشگاه ها به منظور گسترش روابط تجارتی میان دو کشور تاکید نموده و خواهان امضای تفاهم نامه میان اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان و اتاق امریکا گردید.
 
آقای نجرابی سرپرست سفارت افغانستان در امریکا، از این دیدار ابراز خرسندی کرده، گفت که مسایل مطرح شده در این نشست را پی گیری نموده و با مسوولان بخش اقتصادی وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا مطرح می نماید. او گفت برای آن عده از محصولات افغانستان که با معیارهای امریکا صادر می شوند باید نخست بازار یابی صورت گیرد.
 
وی افزود که امریکا در مورد فروش محصولات صادراتی افغانستان علاقمندی دارد و ضمن اینکه برای این محصولات در بازارهای امریکا بازاریابی خواهد شد، در زمینه صادرات آن به سایر کشورها نیز همکاری خواهند کرد و در این زمینه به استندرد سازی محصولات صادرتی افغانستان با معیار های جهانی نیز تأکید ورزید.
 
در پایان این نشست، اعضای هیات رهبری اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان، ستایش نامه ای را به سرپرست سفارت افغانستان در امریکا نیز اهدا کردند.