سرپرست ریاست هیات عامل اتاق تجارت و سرمایه گذاری با سفیر افغانستان در مصر دیدار و گفتگو ‏کرد

محترم شفیق الله عطایی سرپرست ریاست هیات عامل اتاق تجارت وسرمایه گذاری با محترم ‏‏محمد محق سفیر افغانستان در کشور مصر به گونه آنلاین ملاقات کرده و در مورد گسترش روابط تجارتی ‏میان دو کشور بحث و ‏ گفتگو ‏کرد‎.‎
 
در این دیدار، محترم شفیق الله عطایی ضمن یادآوری از رابطه دیرینه افغانستان با مصر، بر توسعه رابطه تجارتی میان دوکشور تأکید ورزیده و در این راستا ایجاد اتاق مشترک تجارتی افغانستان- مصر، تدویر نمایشگاه ها در قاهره و کابل، برگزاری کنفرانس های تواصل تجارتی میان تاجران دو کشور و سفر یک هیات تجارتی به مصر را مهم و ضروری دانست.
 
آقای عطایی از سفیر افغانستان در مصر خواست تا روی آن عده از اقلام صادراتی افغانستان که در بازار های مصر به آن نیازمندی وجود دارد و یا در مورد ایجاد تعرفه های ترجیحی به محصولات صادراتی افغانستان به مصر با مسئولان ذیربط آن کشور صحبت نموده و زمینه توسعه روابط تجارتی و اقتصادی میان دو کشور را فراهم سازد.
 
آقای محمد محق سفیر افغانستان در مصر، از تلاش های خود در زمینه گسترش روابط تجاری با مصر و دیدار با مقامات آن کشور به این منظور اطمینان داده و در این مورد از همکاری خود در جهت برگزاری یک کنفرانس آنلاین میان تاجران افغان در دو کشور و اعضای سفارت در هفته پیش رو یادآور شد تا به گفته سفیر افغانستان در قاهره، در این کنفرانس روی فرصت ها و چالش های موجود تجارتی دو کشور، توسعه روابط تجاری و اقتصادی، تدویر نمایشگاه و تعرفه های ترجیحی برای محصولات صادراتی افغانستان بحث خواهد شد. وی از تلاش سفارت افغانستان در جهت اشتراک تاجران افغان در نمایشگاه «افریقا فود» در ماه سپتمبر سال روان میلادی در قاهره و فراهم ساختن زمینه معرفی محصولات افغانستان در این نمایشگاه نیز اطمینان داد.
 
سفیر افغانستان در مصر افزود که در دیدار با مقامات مصر از آنان خواهد خواست تا آن کشور یک ساحۀ از کانال سویس را برای سرمایه گذاری تاجران و سرمایه گذاران افغان مساعد سازد و از تاجران افغانستان نیز خواست تا از کانال سویس و ساحاتی را که برای سرمایه گذاری شان مناسب می دانند دیدار نموده و روی سرمایه گذاری های مشترک اقدام نمایند.
 
در این دیدار سرپرست ریاست هیات عامل اتاق و سفیر افغانستان در مصر موافقت کردند تا روی گسترش روابط تجاری با کشور مصر، ایجاد اتاق مشترک تجارتی، برگزاری کنفرانس های تواصل تجارتی، تدویر نمایشگاه ها و تهیه اسناد و مدارک در زمینه امضای تفاهم نامه های مشترک تجارتی همکاری نمایند.
 
قابل یادآوریست که صادرات افغانستان به مصرشامل اقلام میوه جات خشک، گیاهان طبی و قالین بوده و واردات آز آن کشور را تجهیزات طبی، ادویه، ماشین آلات و وسایل الکترونیکی تشکیل می دهند.