نشست مقدماتی چهاردهمین کنفرانس تواصل تجارتی افغانستان – امریکا در کابل برگزار شد

اتاق مشترک افغانستان – امریکا به خاطر برگزاری چهاردهمین کنفرانس سالانۀ تواصل تجارتی افغانستان – امریکا که قرار است به تاریخ 30 اپریل 2019 در شهر واشنگتن امریکا تدویر یابد، نشست مقدماتی برای کنفرانس مذکور را با حضور وزیر صنعت و تجارت، رئیس هیئت عامل اتاق، هیئت رهبری اتاق مشترک افغانستان – امریکا، نمایندگان نهاد های دولتی و اعضای سکتور خصوصی کشور به روزسه شنبه مورخ 7 حوت 1397 در هوتل کابل سرینا برگزار کرد.

محترم سلیمان لطفی رئیس هیئت مدیره اتاق تجارت افغانستان – امریکا، در رابطه به تدویر چهاردهمین کنفرانس سالانۀ تواصل تجارتی افغانستان – امریکا صحبت نموده افزود که این کنفرانس سالانه از سوی اتاق تجارت افغانستان – امریکا و در همکاری نزدیک اتاق تجارت و صنایع افغانستان برگزار می گردد و این پنجمین کنفرانس مقدماتی آن در کابل می باشد.

محترم عتیق الله نصرت رئیس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان، یکی از وظایف عمده و اصلی اتاق را تدویر کنفرانس های تواصل تجارتی در داخل و خارج از کشور عنوان کرد که همکاری در برگزاری کنفرانس تواصل تجارتی افغانستان – امریکا را یکی از این موارد دانست. وی از نتایج ملموس کنفرانس های تواصل تجارتی که در سایر کشور ها تدویر یافته و فرصت طلایی را برای سکتو خصوصی افغانستان فراهم ساخته است، یادآور شد که به طور مثال از نتایج حاصله این کنفرانس ها در نمایشگاه های معرفی تولیدات داخلی افغانستان در دهلی و نمایشگاه گلفود دُبی که جمعاً باعث انعقاد قرارداد حدود صد میلیون دالر امریکایی گردید، نام برد.

آقای نصرت، مشخصاً در رابطه به دستاورد های کنفرانس تواصل تجارتی افغانستان – امریکا طی سال های گذشته از سرمایه گذاری تعدادی از شرکت های امریکای مانند کمپنی فورد و بعضی از شرکت ها در ایجاد و تقویت روابط اقتصادی، یادآور شد.

آقای نصرت افزود: "کنفرانس امسال در شرایطی برگزار می شود که ما شاهد یک سلسله دستاورد های قابل ملاحظه در کشور بودیم." وی در این رابطه از اتصال افغانستان به کشور های منطقه طی سه ماه اخیر به خصوص افتتاح دو پروژۀ بزرگ راه لاجورد و چابهار اشاره نمود که می توانند باعث جلب سرمایه گذاری های خارجی در عمل گردد.

آقای نصرت، از یکسلسله اصلاحاتی که در راستای انجام کسب و کار مطابق شاخص های بانک جهانی صورت گرفت و باعث 16 رده صعود افغانستان گردید و اصلاحاتی از سوی حکومت در بخش تعدیل قوانین از جمله قانون معادن نیز اشاره کرده افزود: "این اصلاحات باعث تشویق سرمایه گذاران خارجی به ویژه سرمایه گذاران امریکایی در کشور می گردد. سرمایه گذاران امریکایی علاقمند هستند فرصت های جدیدی که با تکمیل پروسۀ صلح به وجود خواهد آمد، زمینه سرمایه گذاری را مساعد ساخته و سرمایه گذاران خارجی می توانند در فضای امن سرمایه گذاری کنند."

به باور آقای نصرت، این نشست نه تنها باعث جلب سرمایه گذاران امریکایی در کشور خواهد شد، بلکه زمینه افزایش صادرات برای تولیدات داخلی ما را فراهم خواهد ساخت. وی از تاجران و سرمایه گذاران کشور خواست با آمادگی کامل و داشتن پلان تجارتی خوب در کنفرانس تواصل تجارتی افغانستان – امریکا، شرکت نمایند.

محترم اجمل احمدی سرپرست وزارت صنعت و تجارت، در صحبت های خود به دستاورد های افغانستان در عرصه های مختلف از جمله ایجاد دهلیز های هوایی، افزایش صادرات، ارائه خدمات تجارتی، ایجاد تسهیلات سرمایه گذاری در پارک های صنعتی و غیره اشاره کرده و ضمن یادآوری از چالش های موجود به اصلاحات بیشتر در عرصه های تجارت و سرمایه گذاری تاکید ورزید.

در بخش دوم برنامه، پنل های اختصاصی سکتوری تشکیل شده و معلومات مفصل و همه جانبه در رابطه به معادن، زراعت، ساختمان و تجارت از سوی اعضای پنل ارائه گردید.