سفر تجارتی هیئت مدیره اتاق هرات به ترکمنستان

حسب دعوت اتاق تجارت و صنایع کشور ترکمنستان جهت گسترش و توسعه روابط تجارتی، هیئتی متشکل از اعضای هیئت مدیر و هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع هرات و همچنان تعدادی از متشبثین این ولایت، هریک محترم محمد لطیف قناویزیان و محترم حمید الله خادم اعضای هیئت مدیره، محترم حمیدالله فروغیار ناظر مالی و محترم محمد سعید عظیمیان منشی دارالانشای هیئت مدیره، محترم خلیل احمد یارمند آمر اجرائیه هیئت عامل اتاق تجارت وصنایع هرات و محترم بشیر احمد همکار یکتن از فابریکه داران شهرک صنعتی هرات به تاریخ 4 حوت 1391 عازم کشور ترکمنستان گردیدند.

در نشستی که در دفتر اتاق تجارت وصنایع کشور ترکمنستان برگزار شد، نخست رئیس اتاق تجارت وصنایع آن کشور به نمایندگی از رهبری اتاق ترکمنستان، تشریف آوری هیئت تجارتی اتاق تجارت وصنایع هرات را به کشور ترکمنستان و اتاق تجارت آن کشور خوش آمدید و خیر مقدم عرض نموده و پیرامون روابط دیرینه ترکمنستان و افغانستان بویژه روابط تجارتی، فرهنگی، اجتماعی و خدماتی که از جانب اتاق ترکمنستان به اعضای شان داده میشود و هم چنان از ظرفیت های تجارتی و سرمایه گذاری هایی که توسط دولت و سکتور خصوصی در ترکمنستان ارائه می گردد، بطور مختصر یاد آوری نمودند.

بعداً محترم خلیل احمد یارمند آمر اجرائیه هیئت عامل اتاق ولایتی هرات به نمایندگی از هیئت همراه از مهمان نوازی و هماهنگی هایی که به ارتباط سفر هیئت اتاق ولایتی هرات به ترکمنستان که از جانب سرقونسلگری کشور ترکمنستان مقیم هرات و اتاق تجارت وصنایع آن کشور صورت گرفته بود تشکر و سپاسگزاری نموده و در رابطه به فعالیت های اتاق تجارت وصنایع افغانستان و ظرفیت های موجوده تجارتی و همچنین جاذبه های سرمایه گذاری و روابط دیرینه تجارتی، فرهنگی بین دو کشور همسایه معلومات ارائه نمود.

ایشان بخاطر توسعه تجارت بین دوکشور و صدور کالا های صادراتی از قبیل میوه جات خشک، میوه جات تازه، سبزیجات، محصولات حیوانی و نباتی، حبوبات، سنگ مرمر چشت شریف هرات، زعفران هرات، قالین دستی وسایر تولیدات داخلی که از کیفیت و مرغوبیت خوبی برخوردارمیباشد اعلام آماده گی نمود تا آن عده از کالاهایی که مورد ضرورت ملت برادر ترکمنستان باشد به آن کشور صادر نمایند که مورد دلچسپی مسوولان اتاق تجارت کشور دوست ترکمنستان قرار گرفت.

بعداً محترم حمید الله خادم عضو هیئت مدیره هرات و رئیس اتحادیه صنعتگران نیز در رابطه به سرمایه گذاری هایی که در ابعاد مختلف توسط سکتور خصوصی و ظرفیت های تولیدی فابریکات صنعتی هرات صورت گرفته است، به رئیس اتاق کشور ترکمنستان معلومات ارئه نموده و تقاضا بعمل آورد تا در نمایشگاهایی که در ترکمنستان طی سال 2016 برگزار میشود زمینه اشتراک یکتعداد از فعالین سکتور خصوصی افغانستان را فراهم سازد.

در اخیر، رئیس اتاق تجارت وصنایع ترکمنستان از روابط تجارتی میان دو کشور یادآوری نموده و خواهان گسترش این روابط در ابعاد مختلف گردید. وی همچنان روی توسعه روابط بیشتر با اتاق تجارت وصنایع افغانستان و اتاق ولایتی هرات تاکید نموده و در رابطه به برگزاری نمایشگاه مشترک افغانستان - ترکمستان اعلام آماده گی نمود.

در ختم جلسه یک عدد گلدان زیبا ساخته شده از سنگ مرمر چشت شریف معه یک مقدار زعفران از تولیدات هرات به عنوان تحفه از سوی هیئت تجارتی افغان به رئیس اتاق تجارت وصنایع ترکمنستان و رئیس اداره نمایشگاه آنکشور اهداء گردید که با قدردانی پذیرفته شد.

افغانستان و ترکمنستان دو کشور همسایه و دارای روابط دیرینه تجارتی، فرهنگی و اجتماعی بوده و کشور ترکمنستان یکی از جمله شرکای تجارتی افغانستان محسوب میگردد که سالانه به ارزش یک میلیارد دالر مبادلات تجارتی بین دو کشور صورت میگیرد و بیشترین گاز مایع که توسط سکتور خصوصی افغانستان خریداری میشود و از طریق بندر تورغندی و آقینه به افغانستان وارد میگردد. همچنان محروقات از جمله تیل، دیزل و پترول و برخی از اقلام دیگر مانند کود کیمیاوی، پنبه، آرد وغیره از آنکشور به افغانستان وارد میشود. متقابلاً از افغانستان کچالو، پیاز، نوشابه های غیرالکولی و سایر تولیدات کشور از طریق بنادر فوق الذکر به ترکمنستان صادر می گردد که بر رونق و توسعه تجارت بین دو کشور افزوده است. کالا های ترانزیتی نیز از طریق این دو بندر از مسیر ترکمنستان عبور نموده و این کشور سهولت های خوب مرزی، ترانزیتی و ترانسپورتی را مساعد ساخته است.