دیدار هیئت تجارتی ایران با هیئت رهبری اتاق هرات

هیئت ایرانی به ریاست آقای دوکتور صادقی معاون سیاسی و امنیتی ولایت مشهد جمهوری اسلامی ایران به هدف ارزیابی روابط همکاری های دوکشور در عرصه‌ی اقتصادی، تجارتی  و امنیتی به تاریخ 14 میزان 1394وارد ولایت هرات گردید.

در این سفر، دوکتور صادقی و هیئت همراه شان با مقام رهبری ولایت هرات، محترم الحاج سعد خطیبی رئیس هیئت مدیره و همچنان معاونین ایشان و محترم خلیل احمد یارمند مدیر عامل اتاق تجارت وصنایع هرات، رؤسای اتحادیه ها، رؤسای ادارات ملکی و شماری از تجار در ضیافتی شام روز چهار شنبه 15 میزان که ازسوی ریاست اتاق تجارت و صنایع هرات ترتیب گردیده بود، دیدار کردند.

در این دیدار مشکلات تجار افغان در موارد مختلف با هیئت ایرانی به بحث گرفته شد. همچنان از تجار و سرمایه گذاران ایرانی خواسته شد  تا با استفاده از ظرفیت های موجود در ولایت هرات  در بخش های مختلف به اساس نیازمندی این ولایت سرمایه گذاری نمایند.

دوکتور صادقی گفت: "کشور ایران برای افزایش روابط بازرگانی بین استانداری مشهد و ولایت هرات تصمیم دارد تا مشکلات خدمات تجارتی در مرز و بالا بودن تعرفه گمرکی را آسان سازد."

به باور آقای صادقی، ولایت هرات سهم فوق العاده ای در توسعه اقتصادی افغانستان دارد و کشور ایران کمک میکند تا این سهم در سطح افغانستان افزایش پیداکند.

محترم الحاج سعد خطیبی رئیس اتاق تجارت و صنایع هرات، ضمن اظهار خوش آمدید به مهمانان، گفت: "جامعه سکتور خصوصی افغانستان آمادگی دارد تا با مشارکت تجار جمهوری اسلامی ایران زمینه را مساعد سازند که تاجران و سرمایه گذاران ایرانی در بخش معادن، صنایع و زراعت با حمایت تجار افغان بتوانند  در ولایت هرات سرمایه گذاری کنند."

اقای خطیبی افزود، در قوانین جمهوری اسلامی افغانستان تجار خارجی میتوانند بشکل خصوصی درکشور سرمایه گذاری کنند. ایشان علاوه کرد، دو کشور ایران و افغانستان باید کاهش هزینه های حمل و نقل را برای توسعه روابط افتصادی و تجارتی بطور جدی در نظر بگیرند.

از سوی دیگر محترم اصیل الدین جامی معاون مقام ولایت هرات، به هیئت ایرانی اظمینان داد که نیرو های امنیتی حوزه غرب افغانستان در تامین امنیت راه ترانزیت و حمل نقل کالای تجارتی بین هرات و مرز ایران از هیچ گونه سعی و تلاش دریغ نمی ورزند.

اقای جامی افزود، سفر هیئت ایرانی به هرات بعضی نگرانی هایی را که در عرصه تجارتی افغانستان خصوصاً ولایت هرات وجود داشت، برطرف نموده و سرمایه گذاران ایرانی تشویق شدند تا در این حوزه سرمایه گذاری کنند.

دراخیر تحایفی از نوع صنعت قالین هرات به معاون والی مشهد و هیئت همراه شان از سوی مسوولان اتاق تجارت و صنایع هرات اهدا گردید.