سکتور خصوصی کشور کمک های بشردوستانه به کندز ارسال نمود

سکتور خصوصی افغانستان منحیث کتله ای بزرگی از افراد جامعه در طول تاریخ در ناگوارترین وضعیت چه در زمان سیل، زلزله، لغزش زمین، بیجا شدگان داخلی و هر حادثه و مصیبتی که در هر ولایت کشور به وقوع پیوسته به کمک و یاری مردم آسیب دیدۀ خود شتافته است. اتاق تجارت و صنایع افغانستان منحیث آواز رسای سکتور خصوصی به منظور تنظیم و انسجام هرچه بهتر این مساعدت ها ابتکار عمل را در دست گرفته و با فراخوان سکتور خصوصی توانسته کمک های نقدی و غیر نقدی فراوان را جمع آوری نماید.

اینبار اتاق با فراخوان سکتور خصوصی قادر به جذب کمک های اولیه همچون آرد، روغن، برنج، پوشاک و سایر مواد مورد نیاز گردیده و قرار است هرچه عاجل کمک های جمع آوری شده را به ولایت کندز و به بیجا شدگان کندز در سایر ولایات انتقال نماید.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان به منظور هماهنگی هر چه بیشتر میان مساعدت کنندگان و اعلان فراخوان ملی برای دستگیری از آسیب دیده گان ولایت کندز که در اثر حملات اخیر مخالفان مسلح دولت زیانمند شده اند، یک کنفرانس مطبوعاتی را با اشتراک رهبری اتاق تجارت و صنایع افغانستان و اتاق های ولایتی، شورای مردم ولایت کندز مقیم کابل، نماینده گان سکتور های خصوصی ولایات مختلف، اعضای جامعه سکتور خصوصی و جمعی از رسانه ها به تاریخ ۱۲ میزان ۱۳۹۳ در کابل برگزار نمود.

محترم الحاج خانجان الکوزی معاون اول هیئت مدیره اتاق ضمن اظهار تاثر او غم شریکی در رابطه به حوادث ناگوار اخیر که در ولایت کندز رخ داده است و منجر به کشته و زخمی شدن صدها تن از اهالی شریف آن ولایت گردیده، افزود: اتاق تجارت و صنایع افغانستان بعد از وقوع این حادثه غم انگیز در صدد رساندن کمک ها اولیه لازم به باشندگان ولایت کندز بوده است.

آقای الکوزی در نخستین سخنان خویش به نماینده گی از سکتور خصوصی کشور پیام واحد فعالین جامعه سکتور خصوصی افغانستان را به سمع ملت نجیب افغانستان رسانیده گفت: «هر فردی که دست به اعمال مخرب و جنایتکارانه بزند ولو از هر قومی که باشد دشمن مشترک ماست.» و در همین حال از تمامی اتباع کشور خواست تا فریب دسیسه های جاسوسان خارجی را نخورند و اتحاد و اتفاق خویش را حفظ داشته باشند.

برعلاوه آقای الکوزی در مورد میکانیزم جمع آوری و توزیع این کمک خاطر نشان ساخت که در قدم نخست کمک های سکتور خصوصی هر ولایت از طریق شورای ولایت مربوطه جمع آوری می ګردد که خوشبختانه شورای های ولایات ننگرهار، قندهار، مزارشریف، پکتیا و هرات در این زمینه اعلام آماده گی نموده اند، بعد از تکمیل شدن پروسه جمع آوری مساعدت ها، سپس کمک های یاد شده از طریق شورای های ولایتی ولایات مربوطه با هماهنګی اتاق های ولایتی، به صورت شفاف برای نیازمندان و آسیب دیده ګان توزیع می گردد.

محترم الحاج محمد یونس مومند معاون تجارتی هیئت مدیره اتاق، به نمایندگی از تاجران، صنعتکاران ولایت قندهار فرمود با وجود مشکلات عدیده در ولایت قندهار، مردم این ولایت حق اولویت را به اهالی شریف ولایت کندز داده اند و در یاری و کمک رسانی به آسیب دیده گان ولایت کندز از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نخواهند ورزید.

محترم انجنیر محمدالدین همدرد رئيس شورای مردم کندز مقیم کابل، ولایت کندز را به مثابه آرشیف تمامی اقوام افغانستان عنوان نمود و احساسات بشردوستانه اعضای جامعه سکتور خصوصی کشور به خصوص اتاق تجارت و صنایع افغانستان را ستود. ایشان وعده سپردند که تا حد ممکن در قسمت تامین شفافیت در پروسه توزیع این کمک ها تلاش خواهد نمود تا تمامی مستحقین از این مساعدت ها مستفید گردند.

حمله بر ولایت کندز باعث خسارات زیادی به این شهر گردیده است. همین اکنون برق کندز قطع شده، آب آشامیدنی لازم وجود ندارد. دکان ها مسدود و راه های مواصلاتی به دلیل درگیری بین نیروهای امنیتی کشور و طالبان، قطع گردیده و امکان انتقال مواد اولیه در چنین شرایطی بعید به نظر میرسد. متاسفانه این همه مشکلات باعث شده تا مردم مظلوم کندز در بدترین وضعیت قرار بگیرند.

اتاق با درک مسئولیت از سکتور خصوصی در داخل و خارج از کشور صمیمانه تقاضا می نماید تا همانطوریکه در طول تاریخ در ولایات مختلف در بدترین وضعیت به مردم خود کمک کرده، اینبار عزم خود را جزم کنند و به کمک و یاری مردم کندز بشتابند.

رهبری اتاق از نیروهای دفاعی کشور تقاضامند است تا میدان جنگ را از داخل  شهر و اماکن مسکونی به خارج از شهر مدیریت نموده تا سکتور خصوصی بتواند کمک های اولیه را به مردم مصیبت دیدۀ کندز برساند. قابل یادآوریست که تعدادی از تاجران ملی کشور دیروز اقدام به ارسال مواد غذایی به شهر کندز نمودند، ولی متاسفانه چند موتر حاوی این کمک ها در ورودی شهر کندز در میان جنگ قرار گرفته وحریق شدند.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان، از سازمان ملل متحد تقاضا می نماید تا در این امر مداخله نماید و از طرف های درگیر بخواهد تا حداقل یک روز آتش بس را مراعات نمایند تا کمک های سکتور خصوصی به آسیب دیده ها انتقال گردد.

برای مشاهده عکس های این کنفرانس اینجا را کلیک نمایید.