سفیر کبیر چین و رهبری اتاق مشترکاً از هرات بازدید نمودند

جلالتمآب دانگ شی جون سفیر کبیر جمهوری مردم چین در کابل همراه با سه تن از دیپلماتان آن سفارت به شمول محترم وانگ داوهاو مستشار تجارتی به ولایت هرات سفر نمودند. در این سفر، محترم بهین سفیر اسبق افغانستان در چین، محترم محمد یونس مومند معاون تجارتی هیئت مدیره و محترم هاشم رسولی مسئول روابط عامه اتاق تجارت و صنایع افغانستان نیز سفیر چین را همراهی نمودند.

هدف از سفر سفیر چین به ولایت هرات، ارزیابی فرصت های موجود تجاری و سرمایه گذاری در این ولایت می باشد که بدینوسیله هم تاجران و سرمایه گذاران ولایت هرات را تشویق نماید تا به صورت فعالانه در نمایشگاه ها و کنفرانس های تجارتی که سالانه در ولایات مختلف چین برگزار میشوند، اشتراک نمایند و هم اینکه سرمایه گذاران چینی را برای سرمایه گذاری در ولایت هرات تشویق نماید.

سفیر چین در ابتدا با محترم محمد آصف رحیمی والی ولایت هرات ملاقات نموده و اظهار نمودند که حکومت چین مصمم است تا کمکهای خود را به ولایاتی که دارای فرصت ها و ظرفیت های اقتصادی مستعد می باشند، انکشاف دهد. ایشان تاکید نمودند که با توجه به فرصت های بالقوه سرمایه گذاری در این ولایت و وجود زیرساختارهای مناسب، سرمایه گذاران چینی علاقه مند می باشند تا در ولایت هرات سرمایه گذاری کنند.

محترم رحیمی نیز ضمن اظهار خوش آمدید به سفیر جمهوری مردم چین و هیئت همراه شان، ولایت هرات و فرصت ها و ظرفیت های موجود اقتصادی را برشمرد و اظهار داشت که ولایت هرات با جبین گشوده از سرمایه گذاران چینی استقبال می نماید.

سپس سفیر چین به دانشگاه هرات رفت و با سرپرست و کادر علمی دانشگاه ملاقات نمود. محترم پوهنوال داکتر محمد حسن فرید ضمن معرفی دانشگاه هرات، از سفیر چین تقاضا نمود تا در توسعه کادر علمی و ظرفیت اداری، این دانشگاه را همیاری نماید. متقابلاً سفیر چین از 100 بورسیه تحصیلی که طی یک دهه گذشته به صورت سالانه در اختیار محصلین افغان قرار داده است، یادآور شد و تاکید کرد که کشور چین مصمم است تا این تعداد را سالانه به 500 بورسیه افزایش دهد. ایشان گفتند که کشور چین دیپارتمنت زبان چینی را در پوهنتون کابل ایجاد کرده است که در حال حاضر چندین استاد زبان چینایی و در حدود 200 دانشجو در این رشته مشغول تحصیل هستند. بنابراین سفارت چین در نظر دارد، اگر علاقه مندی و تقاضا در این زمینه از طرف دانشگاه هرات به سفارت چین  ارائه شود، همچون دیپارتمنت را در دانشگاه هرات تاسیس خواهد نمود. علاوتاً سفیر چین دو کاپی از دیکشنری چینایی – پشتو را به دانشگاه هرات تقدیم نمود.

سپس ایشان به اتاق تجارت و صنایع هرات رفتند، در حالیکه محترم سعد خطیبی رئیس هیئت مدیره اتاق هرات هیئت چینایی را همراهی می نمودند، در کنفرانسی با حضور 200 نماینده از سکتورهای متخلف، اشتراک نمودند. محترم خطیبی ضمن معرفی فرصت های بالقوه سرمایه گذاری در سکتورهای مختلف و ظرفیت های زیرساختاری در ولایت هرات همچون پارک صنعتی مدرن، امنیت مطمئن، اقلیم مناسب و انرژی کافی، از سفارت چین تقاضا نمود تا در ترغیب سرمایه گذاران چینی به ولایت هرات سعی و تلاش همه جانبه نماید. محترم خطیبی از سفیر چین تقاضا نمود تا سهولت های ویزه برای تاجران افغان را فراهم نماید. ایشان تاکید نمودند که برای آوردن تسهیلات لازم در این عرصه، تاسیس جنرال کنسولی چین در هرات لازم دانسته میشود. محترم خطیبی وعده سپرد که طی یک ماه آینده یک هیئت تجاری 20 نفری را جهت اشتراک در نمایشگاه بین المللی در شهر گوانزو معرفی نماید.

در این کنفرانس، محترم محمد یونس مومند ضمن قدردانی از سفیر چین به خاطر سفرهایشان به ولایات مختلف کشور همچون کندهار که یک ماه پیش رفته بودند و اکنون که در ولایت هرات هستند، اظهار امیدواری نمود تا این سفرها زمینه جذب سرمایه گذاری های چینایی را در ولایات مختلف کشور مساعد سازد. ایشان از مدیریت و میزبانی عالی اتاق تجارت و صنایع هرات تحت رهبری آقای خطیبی، اظهار قدردانی نمودند.

محترم محمد آصف رحیمی نیز صحبت نموده، ضمن قدردانی از رهبری اتاق تجارت و صنایع افغانستان و اتاق هرات برای تنظیم سفر سفیر کبیر چین به ولایت هرات، اظهار خوشبینی نمود که بزودی شاهد حضور سرمایه گذاران چینایی در این ولایت خواهیم بود. محترم رحیمی پریزینتیشنی حاوی معرفی تاریخچه ولایت هرات، موقعیت استراتیژیک این ولایت، فرصت های بالقوه سرمایه گذاری، امنیت خوب، زیرساختارهای مناسب و اقلیم مساعد، ارائه نمودند.

محترم سفیر چین ضمن برشمردن تولیدات با کیفیت ولایت هرات همچون زعفران و سنگ مرمر که شهرت جهانی دارد، مارکیت چین را یک مارکیت مناسب و بالقوه برای محصولات هرات معرفی نمود. ایشان اعلام نمودند که کشور چین برای حمایت از صنایع افغانستان، 95 فیصد کالاهای افغان را از تعرفه گمرکی معاف نموده است. محترم شی جون تاکید نمودند که برای توسعه ولایت هرات، نیاز است که این ولایت با یکی از ولایات چین روابط خود را بیش از بیش گسترش دهد. سفیر چین ضمن برشمردن توانمندیهای چین گفت: "ما مصمم هستیم تا تجارب خود را جهت توسعه ولایت هرات در عرصه های صنایع، توریزم و معدن، با شما شریک سازیم. ما روابط و فعالیتهای خود را از طریق وزارت خارجه و با هماهنگی محترم بهین سفیر اسبق افغانستان و در چین و اتاق هرات، تنظیم خواهیم نمود. "

سفیر کبیر جمهوری مردم چین از رهبری اتاق تجارت و صنایع افغانستان و اتاق هرات به خاطر تنظیم، مدیریت و میزبانی عالی اظهار قدردانی نمود.

سفیر چین از 5 فابریکه در پارک صنعتی هرات: شرکت تولید و پروسس کشمیره، شرکت سوپر کولا، شرکت پروسس سنگ مرمر، شرکت شهاب سیکلت و شرکت تولید مواد غذایی مروارید بازدید نمودند.

در ادامه سفر، سفیر چین به دیدار محترم امیر اسماعیل خان والی اسبق ولایت هرات و یکی از رهبران جهاد رفت. سفیر چین از کارکردها و دستاوردهای اقتصادی در ولایت هرات یادآور شد و اظهار داشت که اکثریت این پیشرفتها تحت زعامت جناب امیر اسماعیل خان صورت گرفته است. محترم شی جون با مولوی خداداد صالح نیز ملاقات نمود.

برای مشاهده عکس های این سفر اینجا را کلیک نمایید.