اتاق تجارت و صنایع پنجشیر افتتاح شد

به اساس ماده 6 قانون اتاق تجارت و صنایع افغانستان و به اساس فیصلۀ هیئت محترم مدیره، به سلسلۀ ایجاد اتاق های ولایتی، برای نخستین بار اتاق تجارت و صنایع پنجشیر افتتاح شد.

این اتاق با 115 عضو از سکتورهای مختلف فعالیت خود را طی محفل باشکوهی با حضور محترم محمد علم ایزدیار نائب اول مشرانو جرگه، محترم عبدالرحمان کبیری سرپرست ولایت پنجشیر، معاون شورای ولایتی ولایت پنچشیر و هیئت رهبری اتاق تجارت و صنایع افغانستان و رسانه ها به تاریخ 31 ثور 1394، آغاز نمود.

مطابق قانون و اساسنامه اتاق، اعضای هیئت مدیره اتاق های ولایتی به اساس انتخابات مشخص و برای یک دوره سه ساله، مدیریت آن اتاق را به عهده دارند. به همین منظور الی تدویر انتخابات هیئت مدیره اتاق پنجشیر، سه تن از تاجران برجسته آن ولایت هر یک محترم الحاج خان آقا رضایی منحیث رئیس موقت، حاجی توکل شاه و داکتر کرام الدین منحیث اعضای هیئت مدیره موقت، مدیریت این اتاق را به عهده خواهند داشت.

در محفل افتتاحیه اتاق پنجشیر، جلالتمآب محمد علم ایزدیار نائب اول مشرانو جرگه، محترم عبدالرحمن کبیری سرپرست ولایت پنجشیر، هیئت رهبری اتاق و سایر روسای سکتوری آن ولایت اشتراک ورزیده بودند.

آقای عبدالرحمن کبیری ضمن ابراز خرسندی از ایجاد اتاق پنجشیر، این اقدام اتاق تجارت و صنایع افغانستان را یک گام بسیار موثر در راستای انسجام فعالیت های سکتور خصوصی در ولایت پنجشیر عنوان نمود. آقای کبیری تجارت را از دیدگاه دین مبین اسلام یک پیشه مقدس و حلال عنوان نموده افزود: "با ایجاد این اتاق سرمایه های که در ولایت پنجشیر بدلایل گوناگون به صورت راکد نگهداری می شوند، دوباره در سیر اقتصادی به کار انداخته خواهند شد.

محترم الحاج خانجان الکوزی معاون  اول هیئت مدیره اتاق ضمن ارائه معلومات در باره نیاز و اهمیت ایجاد یک اتاق ولایتی افزود: "همانگونه که همه ما میدانیم، سکتور خصوصی برای انسجام و گسترش فعالیت های اقتصادی قانونی خویش به حمایت اتاق تجارت و صنایع منحیث یک آدرس مشخص برای جامعه سکتور خصوصی، نیاز دارد."

آقای الکوزی اتاق تجارت و صنایع را به مثابه رکن چهارم در هر کشور عنوان نموده گفت: امروز جای بسا مسرت است که ما شاهد ایجاد اتاق تجارت و صنایع در ولایت پنجشیر هستیم. وی از حکومت خواست تا زمینی را برای اعمار اتاق پنجشیر اختصاص دهد که در آینده این دفتر به یک مرکز بزرگ تجارتی تبدیل شود.

در همین حال آقای الکوزی حمایت از سکتور خصوصی را یکی از مکلفیت های دولت شمرده، علاوه نمود که دولت باید برای حل و رفع مشکلات موجود فراروی سکتور خصوصی تلاش های همه جانبه نماید. آقای الکوزی از رهبری اتاق پنجشیر خواست در شناسایی ظرفیت های تولیدی در این ولایت فعالانه تلاش نمایند تا باشد که زمرد پنجشیر در همین ولایت استخراج، پروسس و مستقیماً به بازارهای جهان صادر شود تا ما از احتیاج به کشورهای همسایه رهایی یابیم.

محترم ایزدیار نائب اول مشرانو جرگه ضمن قدردانی از این اقدام اتاق تجارت و صنایع افغانستان اظهار امیدواری نمود که با ایجاد اتاق پنجشیر، این ولایت از نگاه اقتصادی توسعه یابد. ایشان از رهبری اتاق خواست در 9 ولایت باقی مانده نیز اتاق های ولایتی را تاسیس نمایند.

آقای ایزدیاد وعده سپرد تا در چوکات صلاحیت های کاری خویش برای تعدیل قوانین موجود و ترتیب و تدوین قوانین جدید که بتواند سهولت های لازم را برای تاجران و صنعتکاران کشور فراهم سازد، تلاش های همه جانبه خواهد نمود.

محترم خان آقا رضایی رئیس موقت اتاق پنجشیر خاطرنشان کرد که اتاق پنجشیر در حال حاضر 115 عضو دارد. ولی تلاش خواهد کرد تا تاجران و سرمایه گذاران پنجشیر که در سرتاسر کشور به صورت پراکنده فعالیت می نمایند را تشویق نماید تا عضویت اتاق پنجشیر را کسب و به صورت منسجم و هماهنگ در توسعه این ولایت کوشش کنند.

قابل ذکر است که اتاق تجارت و صنایع افغانستان اخیراً اتاق های ولایتی خود را در ولایت میدان وردک به تاریخ 23 حوت 1393، در ولایت هلمند به تاریخ 2 حوت 1393 و در ولایت لغمان به تاریخ 12 دلو 1393 ایجاد نموده است. بنابراین با تاسیس اتاق پنجشیر، اتاق تجارت و صنایع افغانستان 25 اتاق ولایتی دارد.

برای مشاهده عکس های این محفل اینجا را کلیک نمایید.