سومین نمایشگاه مشترک افغان – هند در شهر هرات برگزار شد

سومین نمایشگاه مشترک نوآوری های هندوستان و افغانستان به همکاری مالی پروژه دسترسی به منابع مالی برای سرمایه گذاری در جهت توسعه افغانستان ((FAIDA و هماهنگی اتاق تجارت و صنایع ولایت هرات از تاریخ 19 الی 20 حوت 1393 به مدت دو  روز در  تالار آسمان شهر هرات برگزار گردید.

این نمایشگاه که یک نمایشگاه تخصصی در عرصه نوآوری و ابتکارات در تشبثات خصوصی بود، مجموعاً 67 غرفه (13 غرفه از شرکت های معتبر هندی و 54 غرفه از شرکت های افغانی به شمول زنان تجارت پیشه) حضور داشتند و خلاقیت های خود را در سکتورهای زراعت، تحصیلات، تکنالوژی و ارتباطات، انرژی و صنایع دستی به نمایش گذاشتند.

در مراسم افتتاح این نمایشگاه محترم ویراج سِنگ معاون سفیرکبیر هندوستان در افغانستان، محترم یاداو آتشه تجارتی هندوستان، محترم اصیل الدین جامی سرپرست مقام ولایت هرات، محترم الحاج سعد خطیبی رئیس هیئت مدیره اتاق هرات، رؤسای پروژه های بازسازی افغانستان از طریق توسعه تشبثات (ABADE) و دسترسی به منابع مالی برای سرمایه گذاری در جهت توسعه افغانستان ((FAIDA و نماینده اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده ((USAID، اعضای هیئت مدیره اتاق هرات و تعداد زیادی از تاجران و سرمایه گذاران هرات اشتراک ورزیده بودند.

محترم سعد خیطیبی ضمن اظهار خوش آمدید به مهمانان و حاضرین در تالار، در رابطه به برگزاری سومین نمایشگاه نوآوری های شرکت های هندوستان و افغانستان صحبت نموده و آنرا گام مهم در راستای تقویت و انکشاف تجارت و مناسبات اقتصادی دو کشور توصیف نمود. آقای خطیبی از موسسساتی که آنان را در برگزاری این نمایشگاه همکاری نموده اند قدردانی نموده و مشخصاً از موسسات محترم فایده و USAID نام برد.

محترم جامی سرپرست مقام ولایت نیز از برگزاری این نمایشگاه توسط اتاق هرات و موسسات همکار استقبال نموده و برگزاری همچو نمایشگاه ها را در  رشد اقتصادی  مردم هرات موثر خواند.

2000 تاجر و متشبث در سکتورهای مختلف به این نمایشگاه دعوت شده بودند تا با ابتکارات و نوآوری های شرکت های هندی و افغان آشنا شوند و در مورد موضوعات مورد علاقه تجارتی و سرمایه گذاری بحث و تبادله نظر نمایند.

قابل ذکر است، اولین و دومین نمایشگاه نوآوری های شرکت های هندوستان و افغانستان که طی سالهای گذشته در شهرهای کابل و هرات برگزار شده بود و مورد استقبال و علاقمندی تاجران و متشبثین دو کشور نیز قرار گرفته بود.