اتاق تجارت و صنایع میدان وردک ایجاد شد

برای اولین بار اتاق تجارت و صنایع ولایت میدان وردک طی مراسم با شکوه و با اشتراک بیش از 100 تن از تاجران، سرمایه گذاران و اعضای سکتور خصوصی این ولایت در سالون کنفرانس های مقام ولایت به روز شنبه مورخ بیست و سوم حوت 1393، افتتاح گردید.

مراسم افتتاح اتاق میدان وردک با حضور محترم عبدالمجید خوگیانی سرپرست مقام ولایت، محترم الحاج خانجان الکوزی معاون اول هیئت مدیرۀ اتاق، محترم الحاج محمد یونس مومند معاون تجارتی هیئت مدیرۀ اتاق، محترم الحاج نظام الدین تاج زاده عضو هیئت مدیرۀ اتاق، محترم احمد توفیق داوری معاون مالی و اداری هیئت عامل اتاق، محترم داکتر عبیدالله کلیمزی عضو ولسی جرگه، محترم عبدالمجید عضو ولسی جرگه، محترم رفیع الله وردک رئیس پیشین شورای ولایتی و تاجر ملی، محترم سید جاوید اندیش رئیس پوهنتون کاروان و تاجر ملی و سایر مقامات حکومتی و اعضای سکتور خصوصی راس ساعت 10:00 قبل از ظهر برگزار گردید.

مطابق آجندا در ابتدا محترم سید جاوید اندیش به نمایندگی از سکتور خصوصی ولایت میدان وردک ضمن اظهار خوش آمدید به هیئت با صلاحیت ایجاد اتاق تجارت و صنایع میدان وردک که به رهبری جناب  الکوزی صاحب به آن ولایت تشریف برده بودند، این اقدام را قدم بزرگ در راستای ایجاد انسجام فعالیت های موثر اقتصادی سکتور خصوصی در ولایت میدان وردک دانسته و حمایت سکتور خصوصی آن ولایت را از این اقدام نیک و مهم ابراز داشت. موصوف در ادامۀ سخنانش ایجاد اتاق میدان وردک را گام موثر در اتصال سکتور خصوصی آن ولایت از طریق اتاق تجارت و صنایع افغانستان به سکتور خصوصی جهان دانسته و اظهار امیدواری نمود که با ایجاد نمایندگی اتاق تجارت و صنایع افغانستان در ولایت میدان وردک، فعالیت های سکتور خصوصی در آن ولایت منسجم تر گرد..

به تعقیب آن محترم عبدالمجید خوگیانی سرپرست مقام ولایت میدان وردک ضمن اظهار خوش آمدید به هیئت با صلاحیت ایجاد اتاق میدان وردک، علاوه نمود که ظرفیت های بالقوۀ فراوان در ولایت میدان وردک در بخش های زراعت و معادن وجود دارد که لازم است سکتور خصوصی این ظرفیت ها از حالت بالقوه بدر آورده و به حالت بالفعل مبدل نماید. موجودیت بیش شصت معدن کوچک و بزرگ و محصولات زراعتی چون سیب، زردآلو، کچالو، سنجد وغیره زمینه را برای رشد و انکشاف اقتصادی این ولایت مهیا ساخته است.

یکی از انتقاد های مقام ولایت میدان وردک، عدم تطبیق ایجاد پارک صنعتی بود و اظهار داشت با وصف آنکه در سال 2014 ساحۀ پارک صنعتی در ولایت میدان وردک مشخص گردید و بودجه برای آن ترتیب گردیده، اما در زمینۀ ایجاد پارک صنعتی میدان وردک هیچ اقدام عملی صورت نگرفته است.

به تعقیب آن محترم الحاج خانجان الکوزی معاون اول هیئت مدیرۀ اتاق ضمن اظهار سپاس و قدردانی از مقام محترم ولایت میدان وردک و اعضای سکتور خصوصی آن ولایت، اهداف و برنامه های اتاق تجارت و صنایع افغانستان را در زمینۀ توسعۀ نمایندگی های اتاق در ولایات و ولسوالی های مهم اقتصادی تشریح و هدف از ایجاد اتاق میدان وردک را چنین بیان داشت: «ولایت میدان وردک از یکطرف یکی از نزدیک ترین ولایت ها به مرکز می باشد که میتواند منحیث یک امتیاز شمرده شود و از جانب دیگر این ولایت از طریق شاهراه کابل – قندهار، ولایت های جنوب و جنوب غرب افغانستان را به مرکز وصل می نماید. ولایت میدان وردک چنانچه والی صاحب در صحبت های شان اظهار داشت در سکتور های زراعت و معادن میتواند نقش بسیار موثر و مفیدی را در بخش اقتصاد کشور ایفاء نماید.

امیدواریم تا با ایجاد اتاق تجارت و صنایع ولایت میدان وردک، زمینه برای توسعۀ اقتصادی و معدن داری در این ولایت فراهم گردیده و بخش خصوصی از سراسر کشور علاقمند سرمایه گذاری در این ولایت شوند. ایجاد اتاق میدان وردک برای هماهنگی، انسجام فعالیت ها و پیشرفت کار های سکتور خصوصی و همچنان رشد و انکشاف فعالیت های اقتصادی این ولایت یکی از اساسی ترین نیازها به شمار میرود. جا دارد که از حمایت های قاطع مقام ولایت، نمایندگان محترم مردم در پارلمان و شورای محترم ولایتی و اعضای فعال سکتور خصوصی میدان وردک اظهار سپاس و امتنان نمایم. به منظور نظم هر چه بهتر روند جلب و جذب اعضای سکتور خصوصی در این اتاق و آمادگی ها برای انتخابات سال 1394 هیئت مدیرۀ این اتاق، بعد از مشوره با مقام محترم ولایت و اعضای سکتور خصوصی سه تن از اعضای محترم سکتور خصوصی این ولایت هر یک محترم حاجی محمد رفیع وردک، محترم سید جاوید اندیش و محترم الحاج انجینر رحمت الله سادات را منحیث اعضای هیئت مدیرۀ موقت اتاق میدان وردک توظیف نمودیم.

در اخیر با اظهار سپاس از استقبال مقام محترم ولایت در زمینۀ ایجاد اتاق ولایت میدان وردک، پیشنهاد می نمایم تا  برای اعمار تعمیر اتاق تجارت و صنایع ولایت میدان وردک یک جریب زمین را در ساحۀ ماستر پلان شهری در اختیار اتاق تجارت و صنایع افغانستان قرار داده، ممنون سازند.»

مطابق آجندا بعداً محترم الحاج محمد یونس مومند معاون تجارتی هیئت مدیرۀ اتاق صحبت های شان را چنین آغاز نمود: «با آنکه ولایت میدان وردک در 15 کیلومتری کابل قرار دارد و از لحاظ حاصلات زراعتی مخصوصاً سیب یکی از مهم ترین ولایت های کشور می باشد، اما جای تاسف است که به دلیل عدم موجودیت سردخانه ها، در وقت به ثمر رسیدن میوه جات مخصوصاً سیب، به نازل ترین قیمت به فروش میرسد. یکی از نیاز های اساسی در این ولایت ایجاد سردخانه های بزرگ می باشد و لازم است تا سکتور خصوصی در ایجاد این سردخانه ها اقدام جدی نماید. ایجاد اتاق ولایت میدان وردک میتواند امیدواری ها را برای ایجاد این سردخانه ها و حل سایر مشکلات و پرابلم های سکتور خصوصی فراهم نماید...»

بعداً محترمان هر یک داکتر عبیدالله کلمیزی و محترم الحاج عبدالمجید نمایندگان محترم مردم در ولسی جرگه پیرامون موضوع صحبت نموده و حمایت های شان را از ایجاد اتاق تجارت و صنایع ولایت میدان وردک اظهار داشته و این اقدام نیک را به سکتور خصوصی و مردم ولایت میدان وردک تبریک و تهنیت گفتند.

به تعقیب آن محترم حاجی محمد رفیع وردک که منحیث رئیس هیئت مدیرۀ موقت از سوی هیئت با صلاحیت اتاق و در مشوره با مقام ولایت و سکتور خصوصی تعیین گردید، ضمن اظهار سپاس از ایجاد اتاق ولایت میدان وردک، تعهد سپرد که در جلب و جذب اعضاء تلاش همه جانبه نموده، زمینه را رای انتخابات شفاف و سراسری آماده می نماید. موصوف همچنان وعده سپرد که  در قسمت طی مراحل اسناد یک جریب زمین که از سوی مقام ولایت برای ایجاد تعمیر اتاق ولایت میدان وردک در نظر گرفته شده، تلاش می نماید.

در اخیر رئیس محترم شورای علمای ولایت میدان وردک ضمن اعلان حمایت شورای علما از ایجاد نمایندگی اتاق در ولایت میدان وردک، اظهار داشت که در قسمت حمایت از فعالیت های سکتور خصوصی در این ولایت از هیچ تلاش دریغ نخواهد ورزید و در اخیر بعد از دعائیۀ اختتامیه، رسماً با قطع نوار، اتاق تجارت و صنایع ولایت میدان وردک افتتاح و ایجاد گردید.

برای مشاهده عکس های این محفل اینجا را کلیک نمایید.