اتاق تجارت و صنایع اسپین بولدک عنقریب ایجاد می شود

هیئت رسمی اتاق تجارت و صنایع افغانستان هر یک الحاج محترم محمد یونس مومند معاون تجارتی هیئت مدیره، محترم خواجه شاه درویش مسئول روابط اعضاء، محترم هاشم رسولی مسئول روابط عامه و محترم نعیم امیری مدیر ثبت عضویت های ولایتی، به منظور تاسیس اتاق تجارت و صنایع ولسوالی اسپین بولدک، به آن ولسوالی مسافرت نمودند.

هیئت مذکور در ابتدا ملاقاتی با مقام ولایت کندهار محترم داکتر توریالی ویسا داشتند. در این ملاقات که شاروال کندهار نیز حضور داشت، مقام ولایت کندهار ضمن استقبال از ابتکار اعضای هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان مخصوصاً الحاج محمد یونس مومند به خاطر بذل توجه به تاسیس اتاق تجارت و صنایع ولسوالی اسپین بولدک، تاسیس این اتاق را برای زمینه رشد سکتور خصوصی آن ولسوالی و همچنان در آینده برای رونق تجارت دو کشور افغانستان و پاکستان بسیار مفید و موثر خواند. محترم داکتر توریالی ویسا موافقه خویش را کتباً اعلام و به ادارات ذیربط هدایت نمود تا در زمینه از هیچ همکاری دریغ نورزند.

هیئت مذکور سپس عازم ولسوالی مذکور شده و ملاقاتی با محترم سید علی آقا ولسوال اسپین بولدک داشتند. محترم سید علی آقا ضمن استقبال از تاسیس اتاق اسپین بولدک، موافقه خویش را نیز اعلام نمود.

سپس اعضای هیئت نشستی با تاجران و متشبثین خصوصی آن ولسوالی در صدام مارکیت دایر نمودند. در این نشست که جمعی از تاجران، صرافان و در مجموع متشبثین خصوصی حضور داشتند، محترم الحاج محمد یونس مومند ضمن برشمردن اهمیت ایجاد یک اتاق ولایتی و یا ولسوالی در ایجاد هماهنگی و همبستگی بیشتر در بین سکتور خصوصی در راستای رشد اقتصاد آن منطقه و حل مشکلات متشبثین، تاسیس اتاق اسپین بولدک را بسیار مهم ارزیابی نمود. ایشان یادآور شدند که ولسوالی اسپین بولدک که یکی از بزرگترین ولسوالی های کشور می باشد و با داشتن بیش از 10 هزار متشبث خصوصی، ایجاد یک اتاق تجارت و صنایع لازم شمرده میشود.

الحاج مومند خاطرنشان ساخت که متشبثین خصوصی با اخذ عضویت اتاق می توانند منازعات تجارتی خود را از طریق این نهاد در اسرع وقت حل و فصل نمایند.

محترم مومند به انتخابات پیش روی هیئت مدیره تمام اتاق های ولایتی نیز اشاره نمود که از 15 ثور 1394شروع خواهد شد. بنابراین الی تدویر انتخابات هیئت مدیره اتاق اسپین بولدک، هیئت مدیره موقت امور محوله را با همکاری مدیر عامل اتاق ولسوالی و یک مدیر اداری، پیش خواهند برد.

محترم الحاج محمد یونس مومند تشریح نمود که تاسیس اتاق ولسوالی اسپین بولدک به هیچ عنوان به عنوان رقیب اتاق کندهار نخواهد بود، بلکه به عنوان همکار اتاق کندهار فعالیت خواهد کرد و در انجام برنامه ها و پروژه های خود همچون سایر اتاق های ولایتی کار خواهد کرد.

ایشان اظهار امیدواری نمودند که بعد از تاسیس این اتاق، زمینه تاسیس اتاق مشترک اسپین بولدک – چمن در آینده نزدیک نیز مهیا خواهد شد و تجارت بین دو کشور همسایه هر چه بیشتر رونق خواهد گرفت.

سپس محترم خواجه شاه درویش به ارتباط سیستم عضویت گیری صحبت نموده گفت که برای عضویت در این اتاق، جوازهای تجارتی و سرمایه گذاری همچون صادره از اداره آیسا، صادره از وزارت تجارت و صنایع، صادره از د افغانستان بانک و صادره از وزارت اطلاعات و فرهنگ برای شرکت های سیاحتی، مدار اعتبار می باشد.

در این نشست، تاجران و متشبثین خصوصی ولسوالی اسپین بولدک نیز صحبت نموده و هر یک به نوبه خود در مورد اهمیت تاسیس این اتاق، هماهنگی و همبستگی بین متشبثین خصوصی این ولسوالی و حل مشکلات ترانزیتی تاجران، بحث نمودند و در نهایت با اتفاق آراء فیصله نمودند که این اتاق باید ایجاد شود. سپس توافق صورت گرفت تا پروسه عضوگیری الی 10 روز آینده ادامه یافته و بعد از آن با حضور مقام ولایت کندهار و سایر مقامات سکتوری ولایت کندهار و ولسوالی اسپین بولدک و با حضور هیئت رسمی اتاق تجارت و صنایع افغانستان، رسماً افتتاح گردد. علاوتاً فیصله صورت گرفت که یک کمیته 10 نفری روند عضویت گیری را نظارت و آمادگی لازم برای برگزاری مراسم افتتاحیه را روی دست گیرند.

در ختم این سفر، هیئت اتاق تجارت و صنایع افغانستان تلاش نمودند تا زمینی جهت اعمار اتاق اسپین بولدک نیز تحصیل نمایند. بنابراین ملاقاتی با محترم نعمت الله وفا وکیل شورای ولایتی کندهار و بنیانگذار شهرک نائب سلطان محمد خان که قرار است به مساحت 180 جریب در آن ولسوالی بزودی اعمار گردد، دایر نمودند. محترم نعمت الله وفا وعده سپرد که یک جریب زمین جهت اعمار اتاق اسپین بولدک تخصیص دهد.

برای مشاهده عکس های این سفر اینجا را کلیک نمایید