بزرگترین مارکیت میوه تازه و سبزیجات در کندهار افتتاح گردید

بزرگترین مارکیت میوه جات و سبزیجات تازه در منطقه شوراندام شهر کندهار، طی محفل مجلل و باشکوهی با حضور محترم پوهاند داکتر توریالی ویسا سرپرست ولایت کندهار، معیبنان وزارت های زراعت و آبیاری و تجارت و صنایع، هیئت رهبری اتاق تجارت و صنایع افغانستان و اتاق کندهار، سرکنسول های کشورهای ایران، هندوستان و پاکستان و شماری کثیری از تاجران ملی به تاریخ 6 قوس 1393 رسماً افتتاح و به بهره برداری سپرده شد.

این مارکیت که به هزینه پانزده میلیون دالر توسط الحاج محمد یونس مومند معاون تجارتی هئیت مدیره اتاق در 50 جریب زمین ساخته شده است، بر علاوه داشتن 750 دوکان، دارای تمامی سهولت های لازم برای تجارت همچون، سهولت بسته بندی محصولات زراعتی، سرد خانه ها برای نگهداری میوه های تازه، ساحه وسیع، برق دوامدار، رستورانت ها، ادویه فروشی ها، کلینیک، بانک ها، و مراکز تبادله اسعار می باشد.

این مارکیت مکان مناسبی برای باغداران است تا محصولات خود را بدون طی کردن فاصله های زیاد وهزینه هنگفت، در آنجا بفروش برسانند.

دراین مارکیت که به حمایت تاجران میوه ی تازه ایجاد شده, میوه ها پس از خرید ازباغداران , پروسس شده و در بازار های داخلی ومارکیت های جهانی به فروش می رسند.

توریالی ویسا سرپرست ولایت قندهار در مراسم گشایش این مارکیت گفت که ساخت این مارکیت برای باغداران و رونق کار شان و انسجام در ارسال میوه های جنوب افغانستان در مارکیت های داخلی و بین المللی بسیار موثر و حیاتی است.

وی افزود:" تاکنون نبود بازارمناسب برای فروش محصولات باغداران از مشکلات عمدۀ باغداری درافغانستان محسوب می شود. اما با ساخت این مارکیت, باغداران می توانند محصولات شان را به تجار بفروش برسانند و پول خوبی به دست آرند."

محترم خانجان الکوزی معاون اول هیئت مدیره اتاق نیز ضمن قدردانی از سرمایه گذاری مذکور، گفت که این سرمایه گذاری در شرایطی صورت می گیرد که وضعیت امنیتی و اقتصادی خوب نیست. ولی محترم مومند با درک مسئولیت ملی در راستای ایجاد فرصت های شغلی برای مردم قندهار، اقدام به سرمایه گذاری هنگفتی نموده است.

محترم مزمل شینواری معین وزارت تجارت و صنایع به تشریح تعهدات حکومت جدید در راستای ایجاد محیط مناسب تجارت و سرمایه گذاری پرداخت. ایشان گفتند که حکومت در نظر دارد تا برنامه های توسعه اقتصادی را در چند زون مشخص اقتصادی همچون کندهار، کندز، هرات، ننگرهار، بلخ و فاریاب تطبیق نماید تا ضمن توسعه این زون ها، ولایات همجوار نیز انکشاف یابند.

محترم وفی الله افتخار رئیس اداره حمایه از سرمایه گذاری (آیسا) نیز به انسجام برنامه های توسعوی و انکشافی حکومت متمرکز بر رشد اقتصاد ولایتی تاکید نموده گفت: "با رشد و توسعه اقتصادی ولایات منجر به توسعه کل اقتصاد ملی کشور خواهد شد."

سایر سخنرانان در این محفل، رئیس شورای ولایتی کندهار، عضو شورای ولایتی کندهار، وکلای ولایت کندهار در ولسی جرگه و بزرگان قومی آن ولایت بودند.

برای مشاهده عکس های این مارکیت، اینجا را کلیک نمایید