افتتاح دهلیز هوایی بلخ – استانبول و سایر شهر های اروپایی

به سلسلۀ تلاش های اتاق تجارت و صنایع افغانستان و دفتر مشاوریت ارشد ریاست جمهوری در امور مالی و بانکداری مبنی بر گشایش دهلیز های هوایی افغانستان با کشور های مختلف جهان، دهلیز هوایی میان ولایت بلخ - استانبول ترکیه و سایر شهر های اروپایی، روز چهارشنبه مورخ 19 جدی 1397 طی مراسمی در میدان هوایی مولانا جلال الدین بلخی که در آن والی ولایت بلخ، معین وزارت صنعت و تجارت، رئیس اتاق تجارت ‌وصنایع بلخ، جنرال قونسل ترکیه در شهرمزار شریف، رئیس شورای ولایتی و تعدادی از اعضای سکتور خصوصی حضور داشتند، افتتاح گردید.

در اولین پرواز از طریق دهلیز هوایی بلخ – استانبول،  مقدار 5 تُن میوه خشک (2 تُن کشمش و 3 تُن توت خشک) توسط شرکت هوایی ترکش به شهر لندن انتقال می گردد.

در مراسم افتتاحیه دهلیز هوایی، سخنرانان بر اهمیت ایجاد دهلیزهای هوایی تاکید نموده و نقش این دهلیزها را در افزایش صادرات و رشد اقتصاد کشور و سکتور خصوصی مهم و موثر دانستند.

قابل ذکر است، از آغاز گشایش دهلیز های هوایی میان افغانستان و کشور های مختلف جهان، از سال 2017 الی ختم سال 2018 میلادی جمعاً به مقدار 6091.7 تُن از اقلام صادراتی شامل: میوه جات تازه و خشک، زعفران، جلغوزه، قالین، گیاهان طبی و سبزیجات به ارزش 107 میلیون دالر امریکایی طی 399 پرواز به کشور های هندوستان، چین، قزاقستان، ترکیه، عربستان سعودی، امارات، روسیه و اروپا توسط شرکت های هوایی آریانا، کام ایر، ترکش و سپایس جِت، صادر گردیده اند.

گشایش دهلیزهای هوایی میان افغانستان و کشور های مختلف جهان، یکی از گزینه های مؤثر در جهت ایجاد راه های بدیل برای توسعۀ صادرات کشور بوده که در اثر تقاضای سکتور خصوص و توجه خاص حکومت به ویژه شخص رئیس جمهور با موفقیت های روز افزون توام می باشد.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان، ضمن تقدیر از این اقدام به موقع حکومت، نقش و همکاری خوب ادارات ذیربط از جمله: دفتر مشاوریت ارشد ریاست جمهوری در امور مالی و بانکداری، اداره گمرکات و پولیس میدان هوایی، شرکت های هوایی و سایر ارگان های حکومتی را در تحقق این برنامه مؤثر دانسته و انتظار می رود که در نتیجۀ این همکاری ها، صادرات کشور از طریق دهلیز هوایی پیشتر از پیش شاهد افزایش خوبی نسبت به سال های گذشته باشد.