تعمیر جدید اتاق تجارت و صنایع غزنی افتتاح شد

ساختمان جدید اتاق تجارت و صنایع ولایت غزنی روز چهار شنبه مورخ 3 سنبله 1395 طی مراسمی در سالون جلسات آن، رسماً افتتاح گردید.

در محفل افتتاحیه، مقام ولایت غزنی، قومندان امنیه، رئیس امنیت ملی، رئیس و اعضای شورای ولایتی، هیئت مدیره اتاق غزنی، تاجران ملی، نماینده مردم غزنی در پارلمان، علما، اعضای جامعه مدنی و رسانه ها حضور داشتند.

محترم الحاج عبدالمتین قلندری رئیس هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع غزنی ضمن اظهار خوش آمدید به مهمانان، در مورد کار کرد های اتاق تجارت و صنایع افغانستان معلومات ارائه نموده، گفت: "اتاق تجارت و صنایع افغانستان 84 سال قبل از امروز توسط شاه محمود زابلی تأسیس گردید که تا به حال خدمات ارزنده یی را در راستای حمایت از سکتور خصوصی انجام داده است". وی افزود: " امروز بسیار خرسندم مکان تجارتی ای را که سال های زیادی منتظر اعمار و بهره برداری آن بودیم، افتتاح می نمائیم. جا دارد در این قسمت از همکاری های محترم الحاج حسین فهیم رئیس عمومی، محترم الحاج خانجان الکوزی معاون اول هیئت مدیره، محترم آذرخش حافظی رئیس روابط بین المللی هیئت مدیره، محترم الحاج سعد الله حقیار رئیس دارالانشای هیت مدیره و محترم الحاج عصمت الله وردک عضو هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان اظهار سپاس و قدردانی نمایم".

وی در مورد حمایت از سکتور خصوصی گفت: "دولت باید جهت رفع موانع فراراه فعالیت های سکتور خصوصی همکاری نموده، زمینه بهتر فعالیت را مساعد سازد و از حکومت محلی خواست تا مطابق فرمان رئیس جمهوری کشور در قرارداد هایشان تا 15% از تولیدات داخلی استفاده نمایند."

محترم انجنیر عبدالکریم متین والی ولایت غزنی، افتتاح این بنای تجارتی را برای تاجران این ولایت مبارک باد گفته، افزود که تجارت در دین مقدس اسلام بسیار ارزنده بوده و پیشه پیغمبری است و تمام دست آورد های امروزی جهان مرهون تجارت و سرمایه گذاری می باشد. وی در مورد پارک های صنعتی تعهد کرد که بزودی آنرا افتتاح خواهد نمود.

محترم جنرال علی اکبر قاسمی نماینده مردم غزنی در پارلمان، در مورد مشکلات تاجران غزنی صحبت نموده گفت: "میدانم که تاجران غزنی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم میکنند و دچار چالش های زیادی می باشند. اما امیدوار هستم که روزی برسد تا این مشکلات شان حل گردد و ما هم همیشه آواز شانرا به گوش مسئولین در مرکز رسانده ایم."

پس از آن سپاس نامه هایی که از جانب اتاق تجارت و صنایع افغانستان برای هیئت مدیره اتاق غزنی تهیه شده بود، برای شان اهداء گردید.

در اخیر، ساختمان جدید اتاق تجارت و صنایع غزنی با قطع نوار توسط آقایان انجنیر عبدالکریم متین والی غزنی، عبدالمتین قلندری رئیس هیئت مدیره اتاق غزنی، جنرال امرخیل قومندان امنیه، دکتور فریدون احمدی شاروال، حمیدالله نوروز رئیس شورای ولایتی و تاجران این ولایت،  رسماً افتتاح گردید.

همچنان، نمایشگاه صنایع دستی و تولیدات نوشابه های غیر الکولی ولایت غزنی نیز در ساختمان جدید اتاق غزنی برگزار گردیده بود که از سوی والی این ولایت و تیم همراه شان، تاجران، مقامات حکومتی و جامعه مدنی مورد بازدید قرار گرفته و از برگزاری آن تقدیر به عمل آوردند.

در این نمایشگاه به تعداد چهار غرفه شامل صنایع دستی می شد که خانم ها لباس های دست دوزی، گلدوزی، خامک دوزی و مهره دوزی شانرا به نمایش گذاشتند. همچنان به تعداد 3 غرفه تولید مشروبات غیر الکولی و یک غرفه هم محصولات لبنی این ولایت را به نمایش گذاشته بود.

سنگ تهداب تعمیر جدید اتاق تجارت و صنایع غزنی با زیر بنای 7 طبقه به شکل معیاری که فعلاً 3 طبقه آن اعمار گردیده است بتاریخ 25 سرطان 1393 گذاشته شد و طی مدت یک سال اعمار گردید.