اولین نشست کمیته مشترک همکاریهای اقتصادی و تجارتی میان افغانستان و بلاروس، در کابل برگزار شد

هیئت عالیرتبه جمهوری بلاروس که تحت ریاست محترم پاول اوتیپین وزیر صنعت آنکشور که به منظور بحث تخنیکی و نهایی سازی امضای اولین پروتوکول همکاری های اقتصادی و تجارتی به کابل آمده بود، در کنفرانس مطبوعاتی که به روز پنجشنبه مورخ 15 حمل 1398 با حضور مقامات مقامات عالیرتبه حکومتی افغانستان و بلاروس، اعضای هیئت رهبری اتاق تجارت و صنایع افغانستان، اعضای سکتور خصوصی و رسانه های مختلف در هوتل کابل سرینا برگزار گردید، هر دو جانب اولین پروتوکول همکاری های اقتصادی و تجارتی را که متن آن توسط تیم تخنیکی دو کشور روز قبل آماده شده بود، امضاء نمودند.


محترم دکتور مصطفی مستور وزیر اقتصاد ج.ا.ا در صحبت های خود، ضمن اظهار خوش آمدید به هیئت عالیرتبه جمهوری بلاروس، امضای این پروتوکول را گامی در جهت عملی شدن تعهدات موافقتنامه تجارتی – اقتصادی که میان جلالتمآبان دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه ج.ا.ا و اندری کوبیا کوف صدر اعظم بلاروس در ماه اگست سال 2017 میلادی به امضاء رسیده بود، عنوان کرد. علاوه بر آن در این کنفرانس، سه تفاهمنامه همکاری در بخش های اطلاعات، فرهنگ و همکاری های تخنیکی- نظامی را، نمایندگان وزرات های دفاع ملی و اطلاعات و فرهنگ با همتایان بلاروس شان امضاء نمودند.


آقای مستور افزود: "این پروتوکول متمرکز بر همکاری در عرصه های سرمایه گذاری، تجارت، صنعت، زراعت، تحصیلات عالی، امور صحی و دوایی می باشد. همچنان این سند همکاری شامل دریافت زمینه های کار مشترک میان سرمایه گذاران خصوصی دو کشور، راه اندازی پروژه های مشترک، نمایشگاه ها، رویداد های تجارتی و کنفرانس ها خواهد بود."


محترم پاول اوتیپین وزیر صنعت بلاروس، از نتایج نشست ها و ملاقات هایش در این سفر ابراز خرسندی کرده و بر تعهدات کشورش روی عملی شدن این پروتوکول و تفاهمنامه های امضاء شده تأکید نمود. وی در صحبت های خود روی پیشرفت های تخنیکی در کشور بلاروس به خصوص تولید 170 نوع تراکتور و سایر ماشین آلات نیز یادآور شد.


در بخش بعدی این برنامه، اولین نشست کمیته مشترک همکاریهای اقتصادی و تجارتی میان اعضای سکتور خصوصی افغانستان و هیئت عالیرتبه بلاروس با حضور محترم الحاج محمد یونس مومند معاون تجارتی هیئت مدیره، محترم الحاج محمد اسمعیل غضنفر معاون خدماتی هیئت مدیره و محترم الحاج غلام نبی عیدی زاده رئیس کمیته مالی و عضو هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان، برگزار شد.


محترم مومند، در مورد سفر عالیرتبه جمهوری بلاروس و امضای پروتوکول همکاری های اقتصادی و تجارتی میان دو کشور ابراز خوشبینی نموده، گفت: "نبود نمایندگی سیاسی مستقیم کشور بلاروس در افغانستان و عدم دسترسی سهل به ویزه را از مشکلاتی خواند که مانع توسعۀ روابط تجارتی با آنکشور گردیده است." وی از تجارت دیرینۀ افغانستان با کشور بلاروس یادآور شده و اظهار داشت کشور ما بنا به موقعیت مهم جغرافیایی خود می تواند نقطۀ وصل تجارت میان کشور های منطقه قرار گیرد و از جانب بلاروس خواست تا روی ایجاد یک اتاق مشترک تجارتی در افغانستان کار کنند.


آقای مومند روی فرصت های موجود سرمایه گذاری و تجارت در افغانستان به هیئت بلاروس معلومات مفصل ارائه کرده و خواهان گسترش روابط تجاری و اقتصادی میان دوکشور گردید.

همچنان در این نشست، تاجران و سرمایه گذاران ملی کشور از سکتور های مختلف، در مورد شرکت ها و فعالیت های تجاری و اقتصادی خویش به هیئت بلاروس معلومات ارائه نموده و روی زمینه های موجود در جهت سرمایه گذاری های مشترک و توسعۀ روابط تجاری صحبت نمودند که مورد دلچسپی جانب بلاروس نیز قرار گرفت.