نمایشگاه ملی کار و تحصیل در کابل افتتاح شد

نمایشگاه ملی کار و تحصیل با اشتراک جلالتمآب فیض الله ذکی وزیر کار، امور اجتماعی، شهداء و معلولین، اعضای هیئت رهبری اتاق محترم الحاج خانجان الکوزی معاون اول هیئت مدیره و محترم الحاج محمد یونس مومند معاون تجارتی اتاق تجارت و صنایع افغانستان، محترم داکتر کمال سادات معین جوانان وزارت اطلاعات فرهنگ، محترم جاوید اندیس رئیس اتحادیه پوهنتون های افغانستان، محترم دواخان مینه پال سخنگوی ریاست جمهوری، معروف قادری رئیس اتحادیه کارگران، نمانیده سفارت هندوستان، نمایندگان ادارت خارجی و مؤسسات تحصیلی و خدماتی به روز دوشنبه، 14 حوت 1396 در هوتل کابل سرینا افتتاح شد.

محترم الکوزی، برگزاری این نمایشگاه را برای جوانان و فارغ التحصیلان کشور در جهت کاریابی خیلی مفید و مؤثر خوانده و از برگزار کنندگان آن اظهار سپاس و امتنان نمود. وی از همکاری خوب میان سکتور خصوصی و وزارت کار، امور اجتماعی، شهداء و معلولین در راستای کار و اشتغالزایی یاد‌آوری کرده افزود: «من افتخار می کنم که سکتور خصوصی کشور نه تنها در عرصۀ تولید، بلکه در زمینه های تجارت، بانکداری، خدمات، تحصیلات عالی و مکاتب نیز سرمایه گذاری های زیادی را انجام داده است.»

آقای الکوزی، نقش کار و تحصیل را در زمینه رشد اقتصادی کشورهای مختلف جهان خیلی مهم عنوان نموده گفت: «افغانستان وقتی به رفاه و ترقی خواهد رسید که جوانان ما به کار و اشتغال دست یافته و بیکاری محو گردد. متآسفانه مصیبت جنگ در کشور سبب شده تا به صورت روزافزون میزان بیکاری افزایش یافته و به تحصیل و آموزش آسیب فراوان برسد.» ایشان دلیل استخدام کارگران خارجی در شرکت تولیدی و داخلی را عدم موجودیت کدر های فنی و مسلکی در بخش های معین دانسته و برگزاری همچو نمایشگاه ها را در جهت کاریابی افراد ماهر و مسلکی خیلی مفید خواند.

معاون اول هیئت مدیره اتاق، خواستار هماهنگی و همکاری های بیشتر میان سکتور خصوصی و دولت با مؤسسات تعلیمی و تحصیلات عالی گردید تا بتوانند با در نظرداشت نیازمندی شرکت ها و نهادهای مختلف داخلی کدرهای مسلکی و حرفوی را آموزش و فارغ دهند.

در این نمایشگاه از پوهنتون کاردان با خاطر خدمات ارزندۀ آن با اهدای ایوارد توسط محترم الحاج محمد یونس مومند معاون تجارتی هیئت مدیره اتاق، تقدیر به عمل آمد.

در نمایشگاه ملی کار و تحصیل، شرکت های مختلف از مرکز و ولایات کشور جهت جذب نیروی جوان و استفاده از ظرفیت و انرژی بالای آن‌ها و همچنان محصلین و اشخاصی که در جستجوی کار هستند، با اسناد و مدارک دست داشته خویش مراجعه می نمایند تا بتوانند جذب این شرکت ها و ادارات گردند.