فابریکۀ ذوب آهن (خان‌استیل) رسماً افتتاح و به بهره برداری آغاز نمود

فابریکۀ ذوب آهن «خان‌استیل» که دوسال قبل سنگ تهداب آن در پارک‌های صنعتی کابل گذاشته شده بود به روز شنبه، 16 جدی 1396 توسط جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری کشور رسماً افتتاح به بهره برداری سپرده شد.

در مراسم افتتاح این فابریکه، علاوه بر رئیس‌جمهوری کشور، وزرای کابینه، هیئت رهبری اتاق تجارت و صنایع افغانستان هر یک محترم محترم الحاج خانجان الکوزی معاون اول هیئت مدیره، محترم الحاج محمد یونس مومند معاون تجارتی هیئت مدیره، محترم الحاج عصمت الله وردک، محترم الحاج نظام الدین تاج زاده و محترم الحاج ابراهیم ظریف اعضای هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان، محترم خان‌محمد وردک رئیس فابریکه خان‌استیل و جمع کثیری از اعضای سکتور خصوصی نیز حضور داشتند.

رئیس‌جمهور کشور تأکید کرد که باید چنین سرمایه‌گذاری‌ها را ملی بدانیم  و در حفظ و حمایت از فابریکات و سرمایه‌گذاران، کوشا باشیم. وی افزود که با سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی در بخش‌های مختلف، کار و اشتغال بیشتر فراهم می‌شود و بیان‌داشت که در کنار مشکلات، دستاورد های بزرگی در عرصۀ سرمایه‌گذاری نیز داریم و من از سرمایه‌گذاران به‌خاطر داشتن تعهد و احساس ملی شان، قدردانی می‌نمایم.

رئیس‌جمهور با تأکید بیان ‌نمود که هدف اساسی ما تنها افزایش عایدات نیست، بلکه افزایش تولیدات نیز می‌باشد. وی اطمینان داد که حکومت با تمام توان در خدمت سکتور خصوصی خواهد بود و از طرح‌های سرمایه‌گذاری حمایت همه‌ جانبه می‌ نماید.

رئیس‌جمهور غنی گفت که شورای عالی اقتصادی به ‌منظور رفع مشکلات سکتور خصوصی ایجاد شده‌است و وسیلۀ حل مشکلات سرمایه‌گذاران می‌باشد که دراین مورد راه‌های حل مناسبی را برای تقویت طرح‌های اقتصادی جست‌وجو می‌نماید.

رئیس‌جمهور تصریح‌داشت که هدف ما این است تا افغانستان را در بخش صنعت، از کشور واردکننده به صادرکننده بدل نماییم. وی بر استفاده از منابع موجود فولاد در کشور تأکید کرده گفت که منابع فولاد افغانستان می‌تواند نیازمندی‌های بازار داخلی را مرفوع سازد.

رئیس‌جمهور هم‌چنان گفت که سرمایه‌گذاری بدون دانش، نتیجه‌بخش نیست و از سرمایه‌گذاران به‌خاطر ادغام دانش و سرمایه‌گذاری، تشکر کرد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: داغمه‌جات داخلی که سال‌ها قبل قاچاق می‌شد، از این پس به‌اساس میکانیزم شفاف، فابریکه‌های ذوب آهن از آن استفاده خواهند کرد و براساس هدایت من به وزارت دفاع ملی، تا دو هفتۀ دیگر گزارش کامل دراین زمینه تهیه می‌شود.

رئیس‌جمهور غنی از سرمایه‌گذاران خواست تا در راستای انکشاف معادن آهن همکاری کنند و طرح‌های واضح شان‌ را جهت سرمایه‌گذاری و تقویت این‌بخش ترتیب و ارائه نمایند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد که مردم و سکتور خصوصی، نظام می‌خواهند که بر اساس قانون استوار باشد، هیچ قدرتی نمی‌تواند مانع پیشرفت ما در راستای رسیدن به‌منافع ملی شود. وی افزود که مردم قربانی داده‌اند و نتایج آن‌را که داشتن یک افغانستان مرفه و آباد است، خواهند دید.

محترم الحاج خانجان الکوزی معاون اول هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان، در صحبتی خطاب به رئیس‌جمهور گفت: شهامت، جرئت و حمایت شما به سکتور خصوصی قوت پیشرفت می‌دهد. وی از رئیس‌جمهور به ‌خاطر توجه به حل مشکلات سکتور خصوصی تشکر کرد.

آقای الکوزی  گفت که با حمایت همه‌جانبۀ شما از سرمایه‌گذاران و سکتور خصوصی، برای ما نسبت به آینده، امیدواری بیشتر پیدا می‌شود و تعهد می‌کنیم که تحت هرشرایط، سرمایه‌گذاری خواهیم کرد. وی تأکید ورزید که سکتور خصوصی و مردم از برنامه‌های حکومت و طرح‌های اقتصادی رئیس‌جمهور حمایت همه‌جانبه می‌نمایند.

معاون اول هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع بیان داشت: گام‌هایی که در عرصۀ تقویت و حمایت از صنعت و تجارت از سوی رئیس‌جمهور برداشته شده‌است، زمینه‌های بهتری را برای سکتور خصوصی فراهم نموده‌است. وی از دیدگاه رئیس‌جمهور که افغانستان باید از کشور واردکننده به کشور صادرکننده بدل شود، استقبال نمود.

محترم الکوزی از داکتر محمدهمایون قیومی مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور زیربناها و اجمل احمدی مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور مالی و همچنان وزارت‌های سکتوری به‌خاطر رسید‌گی به مشکلات سکتور خصوصی و پیگیری برنامه‌ها در این زمینه، قدردانی نمود.

وی خطاب به رئیس‌جمهور کشور گفت که شما از یک جهت برای تأمین امنیت و اصلاحات در وزارت‌ها و ادارات مصروف هستید و از سوی‌هم، به منظور رفاه اقتصادی و تجارتی کشور تلاش می‌ورزید، ما در کنارتان هستیم و از برنامه‌های شما حمایت می‌نماییم.

الکوزی با تأکید اضافه کرد که چالش‌های سیاسی به هیچ‌عنوان نمی‌تواند برای پیشرفت ما مشکل ایجاد کند، زیرا اکنون مردم می‌دانند که چه‌ کسی برای منافع فردی و چه ‌کسی به‌ خاطر منافع ملی کار می‌کند.

دراین مراسم، محترم خان‌محمد وردک رئیس فابریکه خان‌استیل، ضمن قدردانی از رئیس‌جمهور کشور به‌خاطر حمایت و زمینه‌سازی جهت سرمایه‌گذاری، گفت که فابریکۀ مذکور در سال ۲۰۱۵، جواز فعالیت را به‌دست آورد و با سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیون دالر آغاز به کار کرد.

وی افزود که این فابریکه با معیارهای جهانی و کیفیت بالا روزانه ۲۰۰ تن سیخ تولید می‌کند که نیازمندی‌های بازار افغانستان را مرفوع می‌سازد. وردک علاوه‌نمود که هم اکنون ۵۰۰ تن در فابریکۀ متذکره مصروف کار می‌باشند که غیر مستقیم برای ۱۰۰۰ تن  زمینۀ کار فراهم شده است.

رئیس فابریکۀ خان‌ا‌ستیل گفت که این فابریکه در سطح منطقه بی‌نظیر می باشد و قبلا به این سطح فابریکه در افغانستان فعالیت نداشته است و تأکید کرد که با حمایت بیشتر حکومت، آن‌ها می‌توانند تولیدات شان را افزایش بخشند و با سرمایه‌گذاری افزون‌تر، زمینۀ اشتغال بیشتر را فراهم نمایند.

در این‌مراسم، محترم خان‌محمد وردک رئیس فابریکۀ خان‌استیل، محترم خان‌جان الکوزی معاون اول هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع و محترم شیرباز کمین‌زاده رئیس اتحادیۀ صنعتکاران و صنایع، به‌ منظور قدردانی از توجه و حمایت رئیس‌جمهور نسبت به سکتور خصوصی، تندیسی را به وی اعطا نمودند.