اشتراک رئیس هیئت عامل اتاق در همایش اقتصادی کشور چک

محترم عتیق الله نصرت رئیس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان، جهت اشتراک در همایش اقتصادی، کنفرانس تواصل تجارتی، بازدید از کمپنی های صنعتی و نمایشگاه محصولات زراعتی و مالداری جمهوری چک، به روز سه شنبه  مورخ 19 ثور 1396عازم آنکشور گردید.

محترم نصرت در این همایش اقتصادی که وزير زراعت چك، وزير زراعت عراق ، معين وزارت زراعت مونگوليا، سفير كبير افغانستان در جمهورى چك و هيئت هاى تجارتى كشورهاى اروپايى، آسياى ميانه، شرق ميانه دیگر مقامات بلند رتبه جمهوری چک و اعضای سکتور خصوصی کشور های مختلف حضور داشتند، پیرامون موضوعات مختلف از جمله فرصت های سرمایه گذاری کشور چک در بخش های زراعت و مالداری، معادن و انرژی افغانستان صحبت نموده و نقش همچو نمایشگاه ها را بالای مناسبات اقتصادی و تجارتی دو کشور موثر خوانده، گفت: "باورمند هستم که همچو نمایشگاه ها میتواند روابط تجارتی بین افغانستان و چک را تقویت بخشد. در شرایط فعلی وضعیت مبادلات تجارتی میان دو کشور کم بوده و علت آن نا آشنایی به بازار های همدیگر می باشد. فعلاً افغانستان از جمهوری چک لوازم برقی، واتر پمپ‌، تجهیزات موتر و ماشین‌ آلات را وارد می کند که ارزش سالانه آن از ۲۵۰هزار دالر بیشتر نمی باشد، در حالکه ظرفیت بالای وجود دارد که می توان تولیدات باکیفیت و بیشتر را که در چک تولید میشوند، وارد و در مقابل صادرات نیز داشته باشیم."

آقای نصرت، جهت همکاری های بیشتر در بخش های تجارت و سرمایه گذاری میان دو کشور تاکید نموده، افغانستان را عمدتاً یک کشور زراعتی خوانده و در مورد فرصت های موجود برای سرمایه گذاری در این سکتور گفت: "سرمایه ‌گذاران جمهوری چک این فرصت را دارند که در سکتور زراعت مخصوصاً در صنعت بسته بندی، تولید لبنیات و تغذیه حیوانات سرمایه گذاری کنند، زیرا در این بخش ها افغانستان کاملاً آماده سرمایه گذاری می باشد. ما میتوانیم که مشترکاً پروژه هایی را در این عرصه تطبیق و ضمناً ماشین آلات و لوازم مورد نیاز را نیز از کشور چک خریداری نمائیم."

رئیس هیئت عامل اتاق ضمن اشتراک در نمایشگاه و کنفرانس متذکره، با تعدادی از مقامات دولتی منجمله با آقاى ماريان يوريچكا وزیر زراعت و اعضای سکتور خصوصی جمهوری چک ملاقات داشته و همچنان از بعضی فابریکات صنعتی مانند فابریکه تولید تراکتور، کمپنی های تکنالوجی و فابریکات پروسس لبنیات نیز بازدید نمود.

در نشست با وزیر زراعت چک كه محترم سيد مصدق خليلى سفير افغانستان در چك و آقاى تومان سفير جمهورى چك در كابل نيز حضور داشتند، روى توسعه همكاريهاى اقتصادى ميان دو كشور بخصوص در بخش زراعت و مالدارى، جلب سرمايه گذارى هاى سكتورخصوصى چك به افغانستان و تبادل هيئت هاى تجارتى ميان دو كشور، بحث و تفاهم صورت گرفت.

باید گفت که جمهوری چک در زمینه پرورش مالداری از سطح بالای برخوردار بوده و فعلاً در ردیف سوم کشور های جهان قراردارد. جمهوری چک در زمینه استخراج معادن و تولید سمنت توانایی خوبی داشته و در بخش های نامبرده طی سالهای گذشته با افغانستان همکاری های خوبی نیز داشته است.

قابل ذکر است، نمایشگاه محصولات زراعتی و مالداری جمهوری چک که از تاریخ 21 الی 24 ثور سالجاری در شهر برنو برگزار گردیده که در آن تعداد زیادی از اعضای سکتور خصوصی کشور های مختلف اشتراک ورزیده بودند.